1-aril-3-dibenzilamino-propan-1-on hidroklorür tipi mannich bazları üzerinde çalışmalar
Studies on mannich bases of 1-aryl-3-dibenzylamino-propane-1-on hydrochloride
  1. Tez No: 334334
  2. Yazar: AYŞE NUR DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE İNCİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç. Bu tez kapsamında 1-aril-3-dibenzilamino-propan-1-on hidroklorür tipi Mannich bazlarının sentezi ve sentezlenen bu bileşiklerin kütle soğurma katsayılarının hesaplanması amaçlanmıştır. Kütle soğurma katsayılarının bileşiklerin sitotoksik/antikanser aktivitesi hakkında bilgi vermesi beklenmektedir. Materyal ve Metot. Aril grupları; fenil, p-metilfenil, p-klorofenil, p-nitrofenil, p-metoksifenil ve tiyofen-2-il olarak seçilmiştir. Mannich bazları klasik yöntemle sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kütle soğurma katsayıları 5,9 keV' de 182 eV enerji rezolüsyonuna sahip bir HPGe dedektör kullanılarak deneysel ve WinXCOM bilgisayar programı kullanılarak teorik olarak elde edilmiştir. Bulgular. Sentezlenen bileşiklerin deneysel verileri Tablo 4.1? de sunulmuştur. 1H NMR ve 13C NMR spektrumları Tablo 4.2 ve Tablo 4.3 ile doğrulanmıştır. Bileşiklerin kütle soğurma katsayıları deneysel ve teorik olarak hesaplanmış ve Tablo 4.4 ? te sunulmuştur. Sonuç. Bu tez çalışmasında bileşiklerin tümü başarı ile sentezlenmiştir. Bileşiklerin sentezi ve karakteristik bazı özelliklerinin değerlendirilmesi medisinal kimya ve fizikteki temel kavramlar, prensipler, deneysel ve teorik teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar bu tez çalışması kapsamında değerlendirilip, tartışılarak elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Bu tez kapsamında elde edilen sonuçların medikal onkolojide ilaç adayı yeni bileşiklerin geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim. This thesis aimed to synthesize 1-aryl-3-dibenzylamino-propane-1-on hydrochloride type Mannich Bases and calculating the mass attenuation coefficients of these compounds. It is expected to have information about cytotoxic/anticancer activities of compounds by the mass attenuation coefficients. Materials and Methods. Aryl groups were selected as; phenyl, p-methylphenyl, p-chlorophenyl, p-nitrophenyl, p-metoxyphenyl and 2-thiophenyl. Mannich bases were synthesizes via classical method. The mass attenuation coefficients of synthesized compounds were obtained experimentally by using an HPGe detector with 5.9 keV 182 eV energy resolution and theoretically by using a WinXCOM computer database. Results. Experimental data of synthesized compounds were shown in Table 4.1. 1H NMR and 13C NMR spectrums were verified in tables 4.2 and 4.3. The mass attenuation coefficients of synthesized compounds were calculated experimentally and theoretically. Obtained results were shown in Table 4.4. Conclusion. All compounds were successfully synthesized in this thesis. Synthesis of compounds and evaluation of their characteristic properties were performed by using basic concepts, principles, experimental and theoretical techniques of medicinal chemistry and physics. Within the scope of this thesis; the results were evaluated, discussed and presented as tables. It is thought that the results of this thesis would allow the development of drug candicate new compounds in medical oncology.