Potansiyel biyoaktif bileşikler olan 2-(4-hidroksifenil) benzimidazol mannich bazları üzerinde çalışmalar
Studies on mannich bases of 2-(4-hydroxyphenyl)benzimidazole which is potential bioactive compounds
  1. Tez No: 334366
  2. Yazar: ZEHRA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İNCİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç. Bu tez kapsamında potansiyel biyoaktif bileşikler olacağı düşünülen 2-(4-hidroksifenil)benzimidazol (Z) ve bu bileşiğin Mannich bazlarının (Z1M, Z1B, Z2M, Z2B, Z3M, Z3B, Z4M, Z4B, Z5M, Z5B) sentezi ve CA I ve CA II enzimleri üzerindeki inhibe edici etkisinin araştırılması tasarlanmıştır.Materyal ve Metot. Amin grupları; dimetilamin (Z1M, Z1B), pirolidin (Z2M, Z2B), piperidin (Z3M, Z3B), N-metilpiperazin (Z4M, Z4B) ve morfolin (Z5M, Z5B) olarak seçilmiştir. Aminlerin farklı pKa değerlerinin deaminasyon oranını / tiyol alkilasyonu oranını / biyoaktiviteyi yönlendireceği düşünülmektedir. Sentezlenen Mannich bazları klasik yöntemle (Z1M) veya mikrodalga yöntemiyle (Z1B, Z2M, Z2B, Z3M, Z3B, Z4M, Z4B, Z5M, Z5B) sentezlenmiştir.Bulgular. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları 1H NMR, 13C NMR ve MS spektrumları ile doğrulanmıştır. Reaksiyon verimleri % 16-63 arasında değişmektedir. Bileşiklerin tamamı katı bileşikler olarak elde edilmiştir. Bileşikler 10-8-10-4 M konsantrasyonda CA I'i % 12-29, CA II'yi % 3-73 oranında inhibe etmiştir.Sonuç. Bu tez kapsamında tasarlanan tüm bileşikler başarı ile sentezlenmiştir. Bileşiklerin sentez ve yapı aydınlatma değerlendirmeleri medisinal kimya ve ilaç geliştirmedeki temel kavram, prensipler ve teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar bu çalışmada değerlendirilip, tartışılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim. The aims of this thesis were to synthesize 2-(4-hydroxyphenyl)benzimidazole and its Mannich bases (Z1M, Z1B, Z2M, Z2B, Z3M, Z3B, Z4M, Z4B, Z5M, Z5B), which are thought to be potentially bioactive compounds, and to evaluate their inhibiting effects on CA I and CA II enzymes.Material and Method. Amine groups were selected as dimethylamine (Z1M, Z1B), pyrolidin (Z2M, Z2B), piperidine (Z3M, Z3B), N-methylpiperazin (Z4M, Z4B) and morpholin (Z5M, Z5B). It is thought that different pKa values of the amines may affect the deamination rate / thiol alkylation rate / bioactivity. Mannich bases were synthesized by classical (Z1M) or microwave (Z1B, Z2M, Z2B, Z3M, Z3B, Z4M, Z4B, Z5M, Z5B) methods.Results. The chemical structures of the synthesized compounds were confirmed by 1H NMR, 13C NMR and MS spectra. The yields of the reactions were 16-63 %. All of the compounds were obtained in solid form. Compounds (at 10-8-10-4 M concentrations) inhibited CA I and CA II by 12-29 % and 3-73 %, respectively.Conclusion. In this thesis, all of the compounds designed are synthesized successful. Synthesis, elucidation of the chemical structure of the compounds were realized according to the basic concepts, principles and techniques used in medicinal chemistry and drug development. The results obtained in this study are evaluated, presented and discussed.