Tiyamin pirofosfatın sıçanlarda metotreksatla oluşturulan gastrotoksisite üzerindeki koruyucu etkisinin biyokimyasal olarak araştırılması
Biochemical investigation of the protective effect of thiamine pyrophosphate on methotrexate- induced gastrotoxicity in rats
  1. Tez No: 334367
  2. Yazar: İRFAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS SÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Gastroenteroloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç. Çalışmamızın amacı, tiyamin pirofosfatın sıçanlarda metotreksatla oluşturulan gastrotoksisiteye etkisini biyokimyasal olarak araştırmak ve tiyaminle karşılaştırmaktır.Materyal ve Metot. Deney hayvanları sağlıklı (SG), tiyamin + metotreksat (TAMTX), tiyamin pirofosfat + metotreksat (TPMTX) ve tek başına metotreksat alan (MTX) olmak üzere dört gruba ayrıldı. 24 saat aç bırakılan tüm sıçan gruplarına metotreksat 5 mg/kg dozda oral yoldan sonda ile uygulandı. Metoreksat uygulanmadan 5 dakika önce TAMTX grubuna 20 mg/kg tiyamin, TPMTX grubuna ise 20 mg/kg dozda tiyamin pirofosfat i.p yoldan enjekte edildi. SG ve MTX grubu sıçanlara aynı hacimde çözücü olarak distile su i.p yoldan uygulandı. Metotreksat uygulandıktan altı saat sonra hayvanlar yüksek doz anestezi (tiopental sodyum 50 mg/kg ) verilerek öldürüldü. Öldürülen hayvanların mideleri çıkartıldı ve midelerde malondialdehit, myeloperoksidaz, glutatyon ve süperoksid dismutaz analizleri gerçekleştirildi. Elde edilen biyokimyasal deney sonuçları gruplar arasında karşılaştırılarak değerlendirildi.Bulgular. MTX grubu sıçanların mide dokuların da tGSH, MDA, miktarları ve MPO, SOD enzim aktiviteleri sırası ile 4.2±0.6 nmol/gr, 10.0±0.9 µmol/g, 7.4±0.8 u/g, 5.2±0.9 u/g iken, SG grubunda 11.0±1.0 nmol/gr, 3.4±0.4 µmol/g, 3.3±0.5 u/g, 13.2±1.1 u/g olmuştur. Bu parametreler TAMTX grubunda 4.8±0.8 nmol/gr, 8.7±0.8 µmol/g, 5.9±0.5 u/g, 6.1±0.8 u/g, TPMTX grubunda ise 10.8±0.8 nmol/gr, 4.0±0.5 µmol/g, 3.6±0.4 u/g, 10.5±0.9 u/g olarak hesaplanmıştır.Sonuç. Deney sonuçları, tiyamin pirofosfatın mide dokusunda metotreksatla oluşturulan oksidatif hasarı önlediğini, tiyaminin ise önleyemediğini göstermiştir.Anahtar Kelimeler. gastrotoksisite, metotreksat, tiyamin, tiyamin pirofosfat
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of the study is to investigate the protective effect of thiamine pyrophosphate on methotrexate- induced gastrotoxicity in rats biochemically and to compare its effect with thiamine.Material and Method. Rats were divided into four groups as healthy (SG), thiamine+ methotrexate (TAMTX), thiamine pyrophosphate+ methotrexate (TPMTX) and methotrexate (MTX) groups. 5 mg/kg methotrexate was administrated to 24 hour-fasted rat groups except healthy rats orally. 20 mg/kg thiamine was injected to TAMTX group and 20 mg/kg thiamine pyrophosphate was injected to TPMTX group i.p. 5 minutes before the methotrexate administration. Distilled water was injected i.p. to SG and MTX groups as vehicle. 6 hours after the methotrexate administration, rats were sacrificed with high dose thiopental anesthesia (50 mg/kg). Rat stomachs were extracted and malondialdehyde, myeloperoxidase, glutathione and superoxide dismutase analyzes were performed. Biochemical results were evaluated by comparing among groups.Results. While tGSH and MDA levels and MPO and SOD activities were 4.2±0.6, 10.0±0.9, 7.4±0.8, 5.2±0.9 µmol/g in MTX group, these parameters were 11.0±1.0, 3.4±0.4, 3.3±0.5, 13.2±1.1 µmol/g in SG group. These parameters were measured as 4.8±0.8, 8.7±0.8, 5.9±0.5, 6.1±0.8 µmol/g in TAMTX group and 10.8±0.8, 4.0±0.5, 3.6±0.4, 10.5±0.9 µmol/g in TPMTX group.Conclusion. Results showed that thiamine pyrophosphate prevented methotrexate induced oxidative damage but thiamine could not prevent.Key Words. gastrotoxicity, methotrexate, thiamine, thiamin pyrophosphate