Hemşirelere verilen kardiyopulmoner resusitasyon eğitiminin bilgi düzeyine etkisi
The effect of the given cardiopulmonary resuscitation training to nurses on the knowledge level
  1. Tez No: 334369
  2. Yazar: DURDANE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin CPR ile ilgili bilgi düzeylerinin saptanması ve verilen eğitimin CPR ile ilgili bilgi düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır.Materyal ve Metot: Araştırma Haziran-Ağustos 2012 tarihleri arasında Rize Devlet Hastanesi'nde dahili, cerrahi, acil ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan toplam 108 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler 48 sorudan oluşan anket formu ile toplanmıştır. CPR ile ilgili eğitim (görsel sunu, eğitim broşürü ve maket üzerinde uygulamalı eğitim) üç aşamalı olarak verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Ki-kare analizi, Wilcoxon testi kullanılmıştır.Bulgular: Araştırmada, hemşirelerin %32'sinin daha önce CPR uyguladığı, %39.8'inin CPR ile ilgili hizmet içi eğitime katıldığı, %35.2'sinin hizmet içi eğitim yapılmadığında hekimlerden CPR ile ilgili bilgi aldığı saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni hal, öğrenim durumunun hemşirelerin CPR'a ilişkin doğru yanıt ortalamalarında anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Dahili, cerrahi ve acil serviste çalışan hemşirelerin eğitim öncesi ve eğitim sonrası CPR'a ilişkin doğru yanıt ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out so as to determine nurses? knowledge level about CPR and to analyse the effect of the given training on the knowledge level about CPR.Matarial and Methods: The study was conducted in the months between February in 2012 and February in 2013 with 108 people totall in the internal, surgery, emergency and intensive care units in Rize State Hospital. The data was collected by the questionnaire form with 48 questions. The training course about CPR was given in a three-stage one (visual presentation, training brochure, applied training on models). Percentage distributions, T-Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Ki-Kare Analysis and Wilcoxon Test were used for evaluating the data.Result: It was determined in the study that 32 % of the nurses applied CPR before, 39.8 % participated in in-service training and 35.2 % took the information from doctors when in-service training hadn?t been given to them. It was also found that age, sex, marital status and education status had no significant effect on nurses? correct answer average relating to CPR. The difference (p0.05) in the correct answer average of the nurses working in intensive care unit before and after the training were found considerably insignificant.