Adult ratlarda fötal kortikal greftlerin homotopik transplantasyonu ve hiperbarik oksijen tedavisinin greftler üzerine olan etkileri
Homotopic transplantation of fetal cortical grafts to adult rats and effects of hiperbaric oxygen treatment on grafts
- Tez No: 33437
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKUT ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ADULT RATLARA FÖTAL KORTİKAL GREFTLERİN HOMOTOPİK TRANSPLANTASYONU VE HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİNİN GREFTLER ÜZERİNE OLAN ETKİLERİ. Nöral doku transplantasyonlarında greftin yaşama şansını etkileyebilen bir çok intrinsik ve ekstrinsik faktör söz konusudur. Bizce greftin erken dönemdeki vaskülarizasyonunun derecesi, bu faktörlerden en önemlisini oluşturmaktadır. Transplantasyon sonrasında greftin konakçı ile anatomik bir bütünlük oluşturabilmesi için belli bir süreye gereksinimi vardır. Henüz vaskülarizasyonu tamamlanmadığı içinde, greftin en yüksek oranda hücre kaybı bu dönemde olmaktadır. Biz bu çalışmamızda transplantasyon sonrası, deneklerimize hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi uygulayarak, HBO tedavisinin greftin vaskülarizasyonu ve integrasyonu üzerine olan etkilerini araştırmak istedik. Çalışmamızda 30 adet adult Wistar-Albino rat kullandık. Ratlar her bir grupta 10 adet denek olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. I. gruba sadece frontal bölgelerine kavite açıldı ve HBO tedavisi uygulandı. II. gruba kavitasyonu takiben 16 veya 17 günlük fetal rat kortikal dokuları transplante edildi. III. gruba ise aynı şekilde transplantasyonu takiben HBO tedavisi uygulandı. HBO tedavisine transplantasyon sonrası 1. saatte başlanıldı ve 5 gün sürdü. Ratlara günde iki kez olacak şekilde 90 dakika süreyle 2 ATA basınçlı % 100 oksijen uygulandı. Ratlar, postoperatif 7.günde radyolojik incelemelerini takiben feda edildiler. Radyolojik ve histolojik olarak yapılan değerlendirmelerde greftlerin yaşama ve büyüme oranlannın III. grupta daha yüksek olduğu, vaskülarizasyonun yeterli düzeye ulaştığı
Özet (Çeviri)
SUMMARY HOMOTOPIC TRANSPLANTATION OF FETAL CORTICAL GRAFTS TO ADULT RATS AND EFFECTS OF HIPERBARIC OXYGEN TREATMENT ON GRAFTS. Both extrinsic and intrinsic factors affect the survivability of the graft in neural tissue transplantations. In our opinion, the degree of vascularization of the graft in the early period, is the most important factor. Graft needs a time period for integration with the host after the transplantation. Cell loss of the graft has the highest rate in this period, since vascularization has not been completed yet. In our study, we wanted to investigate the effects of hyperbaric oxygen (HBO) treatment on vascularization and integration of the graft by applying HBO treatment after transplantation. We used 30 Wistar-Albino rats. Rats divided into three groups of 10 rats in each group. In the 1 st group only cavitation was performed in their frontal areas and then they were taken to HBO therapy. In the 2 nd group after cavitation, we transplanted fetal cortical tissue which was obtained from rat fetus of 16-17 days of age. Similarly, in the 3 rd group after transplantation we applied HBO therapy. HBO treatment was started at the end of the first hour after transplantation and continued for 5 days. In each session 100 % oxygen in absolute athmosphere (ATA) pressure was given to the rats for 90 minutes, twice a day. Rats were sacrified at the end of the 7th day, after radiological evaluation. With histological and radiological evaluations, we determined that survivability and development rate of the graft was highest and that the degree of vascularization reached to optimum level in the 3 rd group. 49