Güllük Lagünü'nün su kalitesi yönünden incelenmesi
Water quality investigation of the Güllük Lagoon
- Tez No: 334414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma alanı olarak seçilen Güllük Lagünü, Ege Denizi'nin güneyinde bulunan Güllük Körfezi'nde yer almaktadır. Güllük Lagünü'nün zengin ekosistem özelliklerinin yanısıra, turizm, toprak havuzlarda yapılan kültür balıkçılığı, deniz ve hava ulaşımı açısından önemli bir konumdadır. Birçok çevresel faktörün etkisi altında bulunan lagünün; gelecek nesiller için korunup, sürdürülebilirliğinin devam ettirilmesi açısından bu çalışma önem taşımaktadır. Haziran 2011-Mayıs 2012 tarihleri arasında, önemli noktalardan seçilmiş 8 istasyondan alınan su numunelerinde bazı fiziko-kimyasal parametreler incelenmiştir. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numunelerinin analizleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Laboratuarı'nda yapılmıştır. Araştırma alanının üç farklı ekolojik karakter gösteren bölgeleri; kanallar bölgesi, göl bölgesi ve denize olan bağlantı bölgesi ayrı ayrı ve bir bütün olarak su kalitesi yönünden incelendiğinde özellikle yaz aylarında; turizm sezonuna, Güllük Limanı'ndan yapılan maden ihracatına, toprak havuzlarda yapılan kültür balıkçılığına bağlı olarak bazı istasyonlarda su kalitesi ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lagoon Güllük which is selected for the research is located on the Güllük Gulf on the south of Aegen Sea. Beside its rich ecosystematic features , The lagoon Güllük is quite vital in respect of tourism , culture fishing in ground pools and sea and air transportation. This research has carried importance due to its protection and sustainability for new generations as the lagoon is exposed to several enviromental factors. Between the dates June 2011-May 2012, some physico-chemical were analysed which were taken from eight water samples chosen from important points. The analysis were done in Muğla Sıtkı Koçman University Water Products (Aquaculture) Faculty in Basic Sciences Labrotory. When three regions of research area which show different ecological characteristics; channel region, lake region and the region which is connected with sea were analysed separately and holistically, it has been found out that, especially in summer months in some stations there has been some pollutions with respect to water quality and environmentally which is connected to mine exportation to Güllük port and culture fishing in ground pools.