Une etude sociologique dans la peste d' Albert Camus
Albert Camus'un Veba'sında toplumbilimsel bir inceleme
  1. Tez No: 94048
  2. Yazar: ALİ TİLBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ UNE ETUDE SOCIOLOGIQUE DANS LA PEŞTE D' Albert CAMUS AliTİLBE Danışman : Prof. Dr. Sevim AKTEN 2000 - SAYFA : 290 Jüri : Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Tanju İnal Doç. Dr. AytenER Çalışmamızda, XX. yüzyılın en önemli yazar ve düşünürlerinden Albert Camus'nün Veba adlı Nobel Yazın ödüllü baş yapıtını toplumbilimsel yöntemle çözümlemeyi amaçladık. Camus, yaşamı boyunca çağının olaylarına duyarlı kalmış ve bunu çeşitli alanlarda ürettiği yapıtlarına yansıtabilmeyi başarmış Cezayir kökenli, Fransız yazarlardan biridir. Roman, tiyatro, felsefe ve gazeteci yönleriyle o, bir aydın, bir özgürlük savaşçısı, yaşamın tersi ve yüzünü gören ve gösterebilen başkaldıran adamdır. Onun başkaldırısı öldürmekten öte, ölüme ve öldürene karşı durmakla açıklanabilir. Çağının toplumsal, siyasal, ekonomik ve düşünsel olaylarına bu denli duyarlı olan bir düşünürü, yazın toplumbilimine insan bilimleri içinde önemli bir yer kazandırmış olan, onu yeni bir bakışla oluşumsal yapısalcılık adı altında kuramlaştıran çağdaş yazın toplumbilimcilerden Lucien Goldmann'ın yaklaşımıyla incelemeye çalıştık. Kökeni Kari Marks'a ve George Lukacs'a uzanan « Lucien Goldmann'ın geliştirdiği oluşumsal yapısalcı eleştiri, toplumsal değişme, gelişme ve çelişkilerden hareketle toplumsal bir grubun « dünya görüşü »nü ortaya koyan, açıklayan, toplumsal simgeleri çözümleyen diyalektik-dinamik bir yöntemdir. »* « Kültürel yaratının gerçek konusu insanda değil toplumdadır. Yapıt, yazarın da bir öğesi olduğu, belli bir toplumun düşünce ürünlerinin yansıdığı yerdir »2 ve « yapıt bireyin değil 1 Sevim Akten, « Yazın ve Toplum İlişkisi Üzerine Kuramsal Bir Yaklaşım: Yazın Toplumbilimi », Edebiyat ve Toplum Sempozyumu, 4-5 Haziran 1999, Ank. Üniv. Tömer Yay. Gaziantep, Atalık 1999, ss., 162-167. 2 Tanju İnal, « Oluşumsal yapısalcı yazın eleştirisine uygulamalı bir yaklaşım : GOLDMANN'DAN RACİNE'İ OKURKEN », EDE 4, Yazın ve Dilb.Arş.Der,H.Ü.Fran. Dili ve Ed Der. Yay., Cilt 1, Sayı 4, Kış 1979, s., 61-71.n toplumun bir ifadesidir, (...) bu yapıt hangi insan grubu ile ilintili olarak anlaşılabilir? »3 savından hareketle Camus'nün yapıtında ortaya koyduğu içsel ve dışsal öğeleri açımladık. Anlama aşamasında; yapıtın özünü ve iç tutarlılığını bulmak, açıklama aşamasında ise; yapıtı aşan ve çevreleyen toplumsal, siyasal ve ekonomik dışsal bağlammlanyla ortaya çıkan bütüncül bir dünya görüşünü açıklamaya ve yapıtın iç tutarlılığının nasıl oluştuğunu göstermeye çalıştık. Yazar, yapıtında son derece güçlü bir anlatım tekniği kullanarak yapıtın içsel zenginliğini sağlar. Günü gününe yazma tekniği kullandığı benöyküsel anlatı boyunca, öyküleme düzeyinde olaylara gerçeklik kazandırmak için nesnel öyküleme yöntemine başvurur. Ayrıca karşılıklı konuşma, doğrudan ve dolaylı anlatım tekniklerinin kullanımı da yapıta ayrı bir boyut kazandırır. Öte yandan zaman, uzam ve kişiler gibi anlatı yerlemleri, olayla bağlantılarına göre son derece büyük bir titizlikle kurgulanır. Romandaki toplumsal yapı günümüz Avrupa kapitalizminin sonucu olan anamala düşkün görünümdedir. Ancak romanda, salgınla birlikte ölümler ve ölme korkusuyla gelen toplumsal bilinçlenmenin, kurulu yapıyı bozduğuna, toplumsal grupların ayakta kalma savaşımına girdiğine ve sonuçta göreceli bir dayanışmanın ortaya çıktığına tanıklık ettik. İkinci aşamada, metni aşan toplumsal, siyasal ve düşünsel temelleri araştırmaya çalıştık ve Camus'nün bütünüyle yapıtlarının kaynağını kendi yaşamından ve deneyimlerinden aldığını gördük. Saçma ve Başkaldırı felsefelerinin de bütünüyle yazarın yaşamı ve döneminin bunalımlarının bir sonucu olduğunu gözlemledik. Sonuçta Camus, Veba'yı simgesel bir amaçla ele almış ve ilk bakışta n. Dünya Savaşı 'nının barbar yüzünü, daha derin yapıda evrensel fizik ve metafizik kötülüğü anlatmak istemiş ve insanın kötülük düşüncesine karşı nasıl savaşması gerektiğini sergilemiştir. Yazarımıza göre, insan ve suskun-sessiz dünya arasında bir kopuş vardır. İnsan dünyamn anlamını kavramakta güçlük çeker, buna karşın saçmaya teslim olmadan, yaşamdan yana tavır takınmalıdır. Ilımlı ve göreceli bir insancıl dünya görüşüne sahip olan Camus, herşeye karşın insanın mutlu olmaya çalışmasını ve bu uğurda savaşmasını salık verir. Ayrıca yazar toplumsal dayanışma, sevgi ve bansın önemini sıkça vurgular. 3 Ah' Tilbe, « Albert Camus'nün Veba (La Peşte) adlı Romanına Toplumbilimsel Bir Uygulama », Edebiyat ve Toplum Sempozyumu, 4-5 Haziran 1999, Ank. Univ. Tömer Yay., Gaziantep, Aralık 1999, ss., 105-111.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ph.D.THESİS UNE ETUDE SOCIOLOGIQUE DANS LA PEŞTE D' Albert CAMUS A1İTİLBE Supervisor : Prof. Dr. Sevim AKTEN 2000 -PAGE: 290 Jury : Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Tanju İnal Doç. Dr. Ayten ER In our study, we have tried to analyze The Plague, the Nobel Prize masterpiece by Albert Camus. Camus was one of the most important authors and philosophers in the XXth century. He was an Algeria origined French writer who remained quite sensible to the events of his epoch throughout his life and who could reflect this sensibility in his works. As a novelist, dramatist and jounalist he was an eclectic writer, an intellectual, a warrior of freedom, a rebel, and he could see and reflect different sides of lives in his works. His rebellion can be expressed by refusing death and murderer rather than merely killing. We have tried to examine Camus, who was so curios to the sociological, political, economic problems of his period, with Lucien Goldmann's approach of literary sociology. As one of the prominent modern sociologist, Goldmann has theorized literary sociology with a new perspective, and named it genetic structuralism. Originally based on Karl Marks and George Lukacs « genetic structuralist criticism is a dialectic-dynamic method which illustrates, explains and examines the developments and conflicts of the « vision of world » of social groups. » « The real subject of the cultural creation is not in human-being but in society. The work of art, including its author as one of the aspects, is the reflection of the society's output of thought (...) with which human-group can this work of art be seen in relation? » has been a starting point and a matter of question that led us to explain the internal and external elements of Camus' novel. We have tried to find out the origin and internal coherence of the novel inIV comprehension level at first, then we continued this phase on to explain the whole panorama of the world which includes the social, political and economic connections of the work. Camus achieves internal riches by using a powerful narrative technique. In order to gain factuality with the action in the novel, he applies objective narrative method and chronology throughout the first person narration. He also contributes to the use of dialogues and direct and indirect narrative techniques. Narrative features in his work, such as time, setting and characters are situated in relation to the action with great care. The social structure seems to be depended on capital as a result of European capitalism. Thus, we have also witnessed a relative solidarity because of disturbance in the established structures in society, as a result of social consciousness originated from deaths and fear of death in the novel. In the second step, we have tried to examine the overtextual social, political and reflective origins and have seen that Camus took the origins of his works wholly from his own life and experiences. We have observed that the philosophies of the absurd and the revolt are the results of his life and the depression years of his period. Finally, Camus elaborated The Plague with symbolic meaning and aimed to express the barbaric faces of the Second World War at first sight. He, in fact, wanted to reflect the universal, physical and metaphysical vice, and showed how man should fight against the notion of vice. There is a separation between human-being and silent world to Camus. Man has difficulty in perceiving the meaning of the world, but he should try to adopt positive manner towards life before submitting himself to absurdity. Camus, with his moderate and humane view of the world, recommends man try to be happy and fight for this purpose. The author illustrates the importance of social solidarity, love and peace at large. XC YÜKSEKÖ?RETİM KUWJU ROKÛMAMİASYOÎ* WKHBJ