Afyonkarahisar ilindeki organize sanayi ve jeotermal turizm tesislerinden kaynaklanma olasılığı olan ağır metal ve bor kirliliğinin araştırılması
Investigation of heavy metal and boron pollution potentially originated by organized industry and geothermal tourism facilities in the Afyonkarahisar city
- Tez No: 334420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA LEVENT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toprakların ağır metaller ve bor ile kirlenmesi ve bitkilerin de bu kirlenmeden etkilenmesi biyolojik süreçte canlı sağlığı üzerine de olumsuz etki yapmaktadır. Bu çalışmada Afyonkarahisar?da 3 adet jeotermal bölgede ( Sandıklı, Gazlıgöl, Ömer-Gecek) ve 2 adet sanayi bölgesinde ( Afyonkarahisar organize sanayi bölgesi ve Bolvadin küçük sanayi sitesi) bulunan topraklar ve bu topraklarda yetiştirilen bitkilerde B, Cr, Co, Ni, Cu, Zn, As, Cd ve Pb analizleri yapılmıştır. Her bölgeden 8'er bitki yaprağı ve 4'er toprak örneği alınarak toplam 40 adet bitki yaprağı ve 20 adet toprak örneği analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, araştırmanın yürütüldüğü alanlarda, incelenen ağır metaller yönünden önemli oranda bir kirlenmenin olmadığını göstermektedir. Ancak Bor kirlenmesi yönünden toprak ve bitkilerin tehdit altında olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contaminations of soils with heavy metals and boron and affected plants by this pollution have also negative impact on living organism health in biological process. In this study, B, Cr, Co, Ni, Cu, , Zn, As, Cd and Pb were determined in the soil and plant samples grown in these soils at three geothermal area (Sandıklı, Gazlıgöl, Ömer-Gecek) and two industrial zones (Afyonkarahisar organized industrial zones and Bolvadin small industrial sites) in Afyonkarahisar. Total 40 plant leaves and 20 soil samples analyzed and 8 plant leaves and 4 soil samples from each region were collected. Obtained results of this study show that in terms of examined heavy metals, there is no significant pollution in the research areas is being carried out. However, in terms of boron pollution, it was concluded that the soil and the plants are under threat.