Lineer alifatik dioller ve bis trietoksisilan türevleri ile çapraz bağlı polimerlerin sentezi ve organik solvent absorbenti olarak kullanımı
Synthesis of crosslinked polymers by bis triethoxysilanes and linear aliphatich diols and their use as organic solvent absorbents
  1. Tez No: 334431
  2. Yazar: SONER KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLBÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Polimerik jeller; elastik çapraz bağlı polimerik ağ yapısı ile bu ağın boşluklarını dolduran sıvı kısımdan oluşurlar. Polimer moleküllerinin ağ yapısı bu solventi hapseder. Jeller, katı görünümlü ıslak ve yumuşak materyallerdir ve katıların aksine yüksek deformasyonlara dayanabilirler. Bu özellikler jelleri; metaller, seramikler, plastikler gibi kuru ve sert olan pek çok ticari materyalden ayırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı polimerik jeller hem endüstride hem de analitik uygulamalarda absorbent materyal olarak pek çok uygulama olanağı bulmaktadırlar.Bu tez çalışmasında amaç; organik solvent absorbsiyonu yüksek polimerler sentezlemek ve bunların sulardaki organik solvent atıklarının giderilmesinde ve bu solventlerin geri kazanımında kullanılmasıdır. Bu amaçla; farklı uzunluklarda lineer alifatik dioller ile 4,4?-bis(trietoksilil)-1,1?-bifenil monomerinin kısmen yüksek sıcaklıkta kondenzasyon reaksiyonuyla çapraz bağlı polimerler sentezlendi. Sentezlenen çapraz bağlı polimerler FTIR, katı hal 13C ve 29Si cross polarized magic angle spinning (CPMAS) NMR ve Termal Gravimetrik analiz (TGA) ile karakterize edildi. Sentezlenen polimerlerin şişme testleri diklorometan (DCM), tetrahidrofuran (THF), benzen, toluen, benzin ve dizel gibi solventlerde yapıldı. Polimerler bu solventlerde hızlı ve yüksek absorblama göstermekte ve kapasitelerinde herhangi bir değişim olmadan yeniden kullanılabilmektedirler
Özet (Çeviri)
A polymer gel consists of an elastic cross-linked polymer network with a fluid filling the interstitial space of the network. The network of polymer molecules holds the liquid in place and so gives the gel what rigidity it has. Gels are wet and soft and look like solid material, but are capable of undergoing large deformations. This is in contrast with most industrial materials, such as metals, ceramics, and plastics, which are dry and hard. Because of these properties they have important analytical and industrial applications as an absorbent material. The purpose of this thesis is to synthesize crosslinked polymers which have high organic solvent absorption abilities for eliminating organic solvent wastes from waters and recovery of these organic solvents. For this purpose, the crosslinked polymers have been synthesized from the polymerization of the different lengths of linear aliphatic diol monomers with 4,4?-bis(triethoxysilyl)-1,1?-biphenyl at partially high temperature. The polymers were characterized by FTIR, solid state 13C and 29Si CPMAS NMR and thermal gravimetric analysis (TGA) methods. Swelling tests of the synthesized polymers were performed by using dichloromethane (DCM), tetrahydrofuran (THF), toluene, benzene, gasoline and diesel. In these solvents, the polymers showed high and quick absorption and can be reused several times without any capacity lost