Soğutma sistemlerinde soğutma kapasitesinin adyabatik nemlendirme yöntemi kullanılarak iyileştirilmesi
Improving the cooling capasity of the cooling systems using adiabatic humidification metod
- Tez No: 334478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmenin sağlıklı olarak sürdürülmesinde, gerekli olan enerji özellikle sanayi, konut ve ulaştırma gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Tüketilen enerji miktarının, kalite ve performansı düşürmeden, en aza indirilerek enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Günümüzdedünya çapında tüketilen toplam enerjinin yaklaşık % 30?u gibi önemli bir miktarı hava şartlandırma uygulamaları için kullanılmaktadır.Hava şartlandırma uygulamalarında tüketilen enerji miktarının yarısının mekanik buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde kullanılıyor olması ise, soğutmada enerji verimliliği sağlayıcı uygulamaların öneminin dikkat çekici bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Mevcut soğutma sistemlerinin enerji verimliliğinin arttırılmasıkonusunda; daha yüksek performansa sahip sistemlerle değiştirilmeleri, mevcut işletme şartlarının iyileştirilmesi ve alternatif soğutma sistemlerinin kullanılması gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Yapılan çalışmada, soğutma sistemlerinde enerji verimliliğinin arttırılabilmesi ve aynı zamanda soğutma kapasitesinin iyileştirilebilmesi amacıyla soğutma sistemleri ile bütünleşik çalışabilecek bir adyabatik nemlendirme sisteminin kullanımı teorik ve deneysel incelenmiştir. Çalışmada, nozullu adyabatik nemlendirme sistemi bir soğutma sistemine entegre edilmiş ve gerçek şartlar altında test edilmiştir. Elde edilen veriler, kompresör işinde %8,48?e kadar azalma, soğutma sistemi COP değerinde %32,92 ve tüm sistemin COP değerinde %18,43?e kadar artış olduğunu göstermiştir. Bu veriler adyabatik nemlendirme yönteminin kullanıldığı buhar sıkıştırmalı bir soğutma sistemindedaha az enerji harcayarak daha fazla soğutma performansısağlanabileceğini göstermiştir. Anahtar Sözcükler : Soğutma, Adyabatik nemlendirme, COP.
Özet (Çeviri)
The required energy to meet people's needs and sustain development is especially used in industry, housing and transportation. It is important to minimizethe amount of consumed energy, using energy efficiently without reducing quality and performance. Today, about 30% of the total energy consumed worldwide, which is a significant amount, is used for air-conditioning applications. The fact that half of the energy consumed in air-conditioning applicationsis used in mechanical vapor compression cooling systems, might be accepted as an indication of energy efficiency applications in cooling. Increasing energy efficiency in current cooling systems can be achieved by using the methods such as replacing current cooling systems with the ones having high energy efficiency, improving the current operational controls and using alternative cooling systems. In this study, using adiabatic humidification system, which can be worked integrated with cooling systems in order to increase energy efficiency and improve cooling capacity, has been investigated theoretically and experimentally. In the study, nozzle adiabatic humidification system has been integrated with the cooling system and tested under real conditions. Testresults have shown a 8,48% reduction in compressor work, 32,92% increase in COP rate of the cooling system and 18,43% increase in COP rate of the entire system. This data have indicated that the system will perform better by consuming less energy. Key Words :Refrigeration, Adiabatic Humidification, COP.