Ejektörlü soğutma sistemlerinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a cooling system with ejector
- Tez No: 693543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Buhar sıkıştırmalı klasik soğutma sistemlerinde özellikle soğutma kapasitesinin artırılması veya aynı kapasitede harcanan elektrik enerjinin düşürülmesi üzerine yoğun çalışmalar devam etmektedir. Soğutma sistemlerinde verimin artırılması için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan biri de ejektör uygulamasıdır. Bu çalışmada, yoğuşturucu çıkışına ara ısı eşanjörü ekleyerek soğutucu akışkanın sıcaklığının düşürülerek soğutma kapasitesinin artırılması yöntemi dikkate alınmıştır. Bu şekilde sistemde ilave kazanç elde edilmesi amacıyla sisteme ejektör konularak sistemin termodinamik incelemesi yapılacaktır. Yeni önerilen sistem ile klasik soğutma sistemlerinin karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Intense studies are continuing especially on increasing the cooling capacity or decreasing the electrical energy consumed in the same capacity in the classical cooling systems with vapor compression. Various methods are used to increase efficiency in cooling systems. One of them is the ejector application. In this study, the method of increasing the cooling capacity by reducing the temperature of the coolant by adding an intermediate heat exchanger to the condenser outlet is taken into consideration. In this way, in order to gain additional gain in the system, ejectors will be placed in the system and the thermodynamic examination of the system will be done. A comparison of the newly proposed system with conventional cooling systems will be made.