Üniform sıcaklık etkisindeki kompozit plakta ansys programı ile ısıl gerilme analizi
Thermal stress analysis of composite plate with ansys program under the uniform temperature
  1. Tez No: 334502
  2. Yazar: MEHMET AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHAR UYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada ilk olarak belirli bir üniform sıcaklıkta simetrik dizilime sahip kompozit bir plağın farklı oryantasyon açılarındaki ısıl gerilme durumları sonlu elemanlar yöntemi kullanan Ansys programı ile incelenmektedir. Ardından dik katmanlı simetrik ve antisimetrik dizilime sahip kompozit plağın Ansys programında 3 Boyutlu ve 2 Boyutlu modellemesi gerçekleştirilerek maksimum ve minimum ısıl gerilme sonuçları mukayese edilmektedir. Daha iyi sonuçlar elde edebilmek amacıyla eş gerilme eğrileri ve grafikleme çalışmalarından yardım alınarak tez tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, at first, a certain uniform symmetrical arrangement of the plate with a different orientation angles of a composite thermal stress situations are analyzed with finite element method using Ansys software. Then, with a vertical alignment layer composite plate symmetric and antisymmetric Ansys program by performing 3-D and 2-D modeling are compared with the results of the minimum and maximum thermal stress. In order to achieve better results on the co-strain curves and graphing thesis work has been completed