2, 4-D'nin insan kromozomları üzerine invitro etkisi
  1. Tez No: 33452
  2. Yazar: AYŞEGÜL BENGİSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL ORTAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada 2,4-D'nin (2,4 Dik lorof enoksiasetik asit) insan kromozomları üzerine in vitro etkisi araştırılmıştır. Araştırmamızda MOORHEAD ve arkadaşları (1960), tarafından geliştirilmiş olan“Mikro kültür tekniği”denen özgün periferik kan kültürü yöntemi kullanılmıştır. Işık mikroskobunda 100x büyütmeyle incelenerek değerlendirilmiştir. 2,4-D'nin insan kromozomları üzerine olan etkileri şu şekilde sıralanabilir: i) 2,4-D'nin etkisi konsantrasyonuna ve uygulama süresine göre değişmektedir. 2) 2,4-D'nin en fazla kromozomal kırılma etkisini İO-^ M konsantrasyonunda ve 72. saat uygulamasında vermektedir. 3) İO-'* M konsantrasyonu mitotîk indeksi düşürmektedir. 4) Sıklıkla meydana gelen kromozomal düzensizlikler kromatid gap, kromatid kırık, isokromatid gap ve isokromatid kırıklardır.
Özet (Çeviri)
In this study, in-vitro effects of 2,4-D (2,4- Diclorophenoxyacetic acid) on human chromosome have been investigated. Original periferic blood culture called Micro Culture Technique developped by Moorhead et al. 1960 was used. The preparations have been checked under the light microscobe with magnification lOOx. The effects of 2,4-D on human chromosome can be summarized as follows : 1) The effects of 2,4-D varies with concentration and treatment. period. 2) The maximum chromosomal breaking was observed by treatment of 10--* M concentration and 72 hours. 3) Mitotic index decreases with 10“”* M concentration of.2,4-D. 4) Frequently occuring chromosomal abnormalities are chromatid gap, chromatid break, isochromatid gap and isochromatid break.