Poli (Siklohekzil metakrilat) ve poli (Benzil metakrilat)'ın invers gaz kromatografisi ile termodinamik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermodynamic properties of poly (Cyclohexyl methacrylate) and poly (Benzyl methacrylate) by inverse gas chromatography
- Tez No: 334554
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada poli (siklohekzil metakrilat) (PCHMA) ve poli (benzil metakrilat) (PBzMA)'ın bazı termodinamik özellikleri invers gaz kromatografisi ile incelendi.Bu amaçla, Chromosorb W üzerine seçilmiş polimerler kaplandı ve kolon içerisine dolduruldu. PCHMA kolonundan 80°C'den 180°C'ye, PBzMA kolonundan 40°C'den 140°C'ye kadar her 10 °C'de bir kolon içerisine n-pentan, n-hekzan, n-heptan, n-oktan, n-dekan, metanol, etanol, 2- propanol, bütanol, aseton, etil metil keton, benzen, toluen ve o-ksilen enjekte edildi ve probların her bir sıcaklıktaki alıkonma zamanları (tr) tayin edildi. Bulunan alıkonma zamanı değerlerinden her bir proba ait spesifik alıkonma hacmi (Vg0) değerleri hesaplandı. Bu değerlerden yararlanarak (1/T; ln Vg0) grafiklerinden PCHMA'tın camsı geçiş sıcaklığı 373 K ve PBzMA'tın ise 323 K olarak bulundu. Camsı geçiş sıcaklığının altında her bir prob için adsorpsiyon ısıları (?Ha), camsı geçiş sıcaklığı üzerinde ise sorpsiyona ait molar ısı (?H1S), serbest enerji (?G1S) ve entropi (?S1S) değerleri hesaplandı. Sonsuz seyreltik hal için probların kısmi molar ısıları (?H1?), kısmi molar serbest enerjileri (?G1?), Flory-Huggins etkileşim parametreleri (?12?) ve ağırlık kesri aktiflik katsayısı (a1/w1)?, değerleri her bir polimer için hesaplandı. ?12? ve ?G1? değerlerinden faydalanarak (?12/RT)-(?12?/V1) ve (?12-?G1?/V1) değerleri her bir kolon için probların çözünürlük parametresi, ?1'e karşı grafiğe alındı, bu doğruların eğimlerinden polimerlerin çözünürlük parametresi (?2) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this work, some thermodynamic properties of poly (cyclohexyl methacrylate) (PCHMA) and poly (benzyl methacryrlate) (PBzMA) were studied by using inverse gas chromatography.For this purpose, the polymeric substance covered over on Chromosorb W and this was filled into a glass column. For PCHMA from 80°C to 180°C, for PBzMA from 40°C to 140°C with 10°C intervals, n- pentane, n- hexane, n- heptane, n- octane, n- decane, methanol, ethanol, 2- propanol, butane, acetone, ethyl methyl ketone, benzene, toluene and o- xylene were injected into the columns and the retention times (tr) of probes at every temperatures were determined. Then, specific volumes (Vg0) were determined for each probe molecules. By using (1/T; ln Vg0) graphics, the glass transition temperatures of PCHMA and of PBzMA were found to be 373 K and 323 K, respectively. Under the glass transition temperatures adsorption heats (?Ha), and above the glass transition molar heats (?H1S), free energies (?G1S) and entropies (?S1S) belonging to sorption for every probe were calculated. The partial molar heat (?H1?), partial molar free energy (?G1?), Flory-Huggins interaction parameter (?12?) and weight fraction activity coefficient (a1/w1)?, values for infinite dilute solutions were calculated for polymers. The graphics were drawn by employing partial molar free energies ?G1? and Flory-Huggins interaction parameter (?12?), (?12/RT)-(?12?/V1) and (?12-?G1?/V1) values versus the solubility parameters of the probes (?1) by calculating the slope and intercept of the lines, the solubility parameters of the polymers were obtained.