Perilaldehit ile aminopiridinlerin kondenzasyon tepkimeleri ve radikalik polimerizasyonları
Radicalic polymerizations and condensation reactions of aminopyridines with perillaldehyde
- Tez No: 334557
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada; 2-aminopiridin, 3-aminopiridin ve 4-aminopiridin ile perilaldehit'in kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazı bileşikleri sentezlendi. Bu Schiff bazlarından, radikalik polimerizasyon ile poliiminler sentezlendi. Radikal başlatıcı olarak azobisizobütironitril (AIBN) kullanıldı. Polimerler metanol içerisinde azot ortamında 80°C sıcaklıkta sentezlendi. Sentezlenen bütün Schiff bazları ve polimerlerinin çözünürlük testleri; aseton, etanol, THF, asetonitril, metanol, etil asetat ve n-hekzan'da gerçekleştirildi. Bütün bileşiklerin yapıları, FT-IR, UV-vis, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile aydınlatıldı. Ayrıca Schiff bazları ve polimerlerinin termal özellikleri, TG-DTA ve DSC analizleri ile karakterize edildi. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMSO'daki çözeltilerinden belirlendi. Elde edilen polimerlerin sayıca ortalama kütlesi, ağırlıkça ortalama kütlesi ve polidisperslik indeksi değerleri, büyüklükçe ayırma kromatografisi (SEC) ölçümlerinden belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; Schiff base compounds were synthesized by condensation reaction of perillaldehyde with 2-aminopyridine, 3-aminopyridine and 4-aminopyridine. Polyimines were synthesized from Schiff bases by radicalic polymerisation. Azobisisobutyronitrile (AIBN) was used as radicalic initiator. Polymers were synthesized in methanol medium nitrogen gases at 80°C. Solubility tests of all the synthesized Schiff bases and polymers were performed in acetone, ethanol, THF, acetonitrile, methanol, etylacetate and n-hexane. The structures of all compounds were clarified by FT-IR, UV-vis, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. In addition, thermal properties of Schiff bases and polymers were characterized with TG-DTA and DSC analyses. Photoluminecence (PL) properties of the synthesized compounds were determined in DMSO solution. The number-average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of the synthesized compounds were determined by the size exclusion chromatography (SEC).