Fenolik grup içeren imin polimerlerinin sentezi ve termal özellikleri
Synthesis and thermal properties of imine polymers containing phenolic groups
  1. Tez No: 334558
  2. Yazar: SEBRA ÇÖPÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
3-amino-9-etilkarbazol bileşiği ile çeşitli aromatik aldehitlerin (4-dietilaminosalisilaldehit, 3,4-dihidroksibenzaldehit ve 2,4-dihidroksibenzaldehit) kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazları sentezlendi. Bu Schiff bazlarından, oksidatif polikondenzasyon ile Schiff bazı polimerleri sentezlendi. Yükseltgen olarak sodyum hipoklorit (NaOCl) ve hava kullanıldı. Polimerleşme tepkimeleri 40-90 °C arasında belirlendi. Sentezlenmiş tüm Schiff bazları ve polimerlerinin çözünürlük testleri; aseton, THF, kloroform, asetonitril, etanol, etil asetat, DMF, DMA ve DMSO'da gerçekleştirildi. Tüm bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-vis, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumlarıyla aydınlatıldı. İlaveten, Schiff bazları ve polimerlerinin termal özellikleri TG-DTA tekniği ile belirlendi. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMF'deki çözeltilerinden belirlendi. Floresans ölçümleri değişik konsantrasyonlardaki çözeltilerde maksimum PL şiddetini elde etmek için optimum konsantrasyonlarda uygulandı.
Özet (Çeviri)
A series of Schiff bases were synthesized by condensation reaction of 4-diethylaminosalicylaldehyde, 3,4-dihydroxybenzaldehyde and 2,4-dihydroxybenzaldehyde compounds with 3-amino-9-ethylcarbazole. Schiff base polymers were synthesized from Schiff bases by oxidative polycondensation. Sodium hypochlorite (NaOCl) and air were used as oxidants. Polymerization reactions were determined between 40-90 °C. Solubility tests of all the synthesized Schiff bases and polymers were performed in acetone, THF, chloroform, acetonitrile, ethanol, ethylacetate, DMF, DMA and DMSO. The structures of all compounds were confirmed by FT-IR, UV-vis,1H-NMR and 13C-NMR measurements. In addition, thermal properties of the Schiff bases and polymers were determined by TG-DTA techniques. Photoluminecence (PL) properties of the synthesized compunds were determined in solution DMF. Fluorescence measurements were carried out in various concentrated solutions to determine the optimum concentrations to obtain the maximal PL intensities.