Bazı aromatik bileşiklerin oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization with oxidative polycondensation reaction some of the aromatic compounds
- Tez No: 326626
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 4-izopropenilsiklohekzil-1-en-1-karbaldehit (perillaldehit) ve 3,5-di-tert-bütil-2-hidroksibenzaldehit'in 2-aminofenol ve 4-aminofenol ile kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazı bileşikleri sentezlendi. Bu Schiff bazlarından, oksidatif polikondenzasyon yolu ile poliiminler sentezlendi. Oksidant olarak; sodyum hipoklorit (NaOCl) kullanıldı. Polimerler 70°C sıcaklıkta THF içerisinde sentezlendi. Sentezlenen bütün Schiff bazları ve polimerlerinin çözünürlük testleri; aseton, THF, kloroform, asetonitril, metanol, etil asetat, n-hekzan ve DMSO'da gerçekleştirildi. Bütün bileşiklerin yapıları, FT-IR, UV-vis, 1H-NMR, 13C-NMR ve CV teknikleri ile aydınlatıldı. Ayrıca Schiff bazları ve polimerlerinin termal özellikleri, TGA, DTG, DTA ve DSC analizleri ile karakterize edildi. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMSO'daki çözeltilerinden belirlendi. Elde edilen polimerlerin sayıca ortalama molekül kütlesi, ağırlıkça ortalama molekül kütlesi ve polidisperslik indeksi değerleri, büyüklükçe ayırma kromatografisi (SEC) ölçümlerinden belirlendi.
Özet (Çeviri)
Schiff base compounds were synthesized by condensation reaction of 2-aminophenol and 4-aminophenol compounds with 4-isopropenylclohexyl-1-en-1-carbaldehiyde and 3,5-di-tert-butyl-2-hydroxybenzaldehyde. Polyimines were synthesized from Schiff bases by oxidative polycondensation. Sodium hypochlorite (NaOCl) and air were used as oxidant. Polymers were synthesized in THF medium at 70°C. Solubility tests of all the synthesized Schiff bases and polymers were performed in acetone, THF, chloroform, acetonitrile, methanol, etylacetate, n-hexane and DMSO. The structures of all compounds were determined by FT-IR, UV-vis, 1H-NMR, 13C-NMR and CV techniques. In addition, thermal properties of Schiff bases and polymers were characterized with TGA, DTG, DTA and DSC analysis. Photoluminesans (PL) properties of the synthesized compounds were determined in solution forms in DMSO. The number-average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of the synthesized compounds were determined by the size exclusion chromatography (SEC).