Havalı tip fındık kırma makinesinin imalatı ve performans karakteristiklerinin araştırılması
Manufacturing of a pneumatic hazelnut cracking machine and investigation of its performans characteristics
  1. Tez No: 334602
  2. Yazar: İSMAİL SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Havalı Tip Fındık Kırma Makinesi?nin imalatı ve performans karakteristiklerinin araştırılması amacıyla yapılan bu deneysel çalışmada, ilk olarak fındıkların hava ile kırılmasında etkili olan faktörler tespit edildi. Daha sonra tespit edilen bu faktörlere göre, Havalı Tip Fındık Kırma Makinesi imalatı yapıldı. Temin edilen üç farklı cins fındık kullanılarak kırma deneyleri yapıldı ve her fındık cinsi için ideal kırma şartları araştırıldı. Deneyler sonucunda elde edilen değerlere göre her fındık cinsi için maksimum kırma verimini gösteren grafikler hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Manufacturing of A Pneumatic Hazelnut Cracking Machine and Investigation of Its Performans Characteristics In this study; firstly, factors which affect cracking of hazelnut with air pressure was determined. Then, a experimental setup is designed according to these factors. Later, experiments are performed and cracking of hazelnuts with air pressure is examined. As a result, graphes which demonstrate maximum cracking efficiency are presented.