Farklı şekillerde paketlenmiş Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858)'nın 4±1°c'de raf ömrünün belirlenmesi
Determination of shelf life of Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858) packed at different ways at 4±1°c
- Tez No: 334610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİNE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, Tunceli ilinin Munzur Çayında avlanılan Salmo trutta macrostigma'nın kalite özellikleri üzerine farklı paketleme yöntemlerinin ve muhafaza sıcaklığının etkileri incelenmiştir. İç organları çıkartılmış ve temizlenmiş Salmo trutta macrostigma; adi (AP), vakumlu (VP) ve modifiye atmosfer [(MAP) (%40 CO2+%60 N2)] yöntemleriyle paketlenmiştir. Paketlenen örnekler 4±1°C'de muhafaza edilmişler ve muhafazanın belirli günlerinde (0, 2, 4, 6, 8, 10, 12 ve 14.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different packaging techniques and storage temperatures on quality characteristics of Salmo trutta macrostigma were investigated. Internal organs removed and cleaned Salmo trutta macrostigma was packed by ordinary, vacuumed and modified atmosphere (40% CO2 + 60% N2) techniques.