Nanogümüş katkılı antibakteriyel apre yapılmış kumaşlardan gümüş iyon salınımının araştırılması
Investigation of silver ion release from the nanosilver based antibacterial textiles
- Tez No: 334683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ilk olarak etken maddesi yaş yöntemle sentezlenen kalsiyum fosfat esaslı gümüş katkılı antibakteriyel toz olan antibakteriyel apre kimyasalı üretilmiştir. Yaygın kullanılan nanogümüş katkılı ticari antimikrobiyal apre kimyasalları temin edilmiş ve üretilen apre kimyasalı ile birlikte %100 pamuk ve %100 PES kumaşlara uygulanmıştır. İşlem yapılan kumaşların antibakteriyel aktiviteleri test edilmiş ayrıca etken maddelerin kimyasal yapıları, içerdikleri gümüşün yapısı, uygulandıkları tekstil yüzeyindeki davranışları, salınım mekanizmaları, yıkama sırasında üzerlerinden salınan gümüş partiküllerinin miktarı, antibakteriyel aktiviteleri ile içerdikleri gümüş miktarı arasındaki ilişki incelenmiştir. Uygulama yapılan kumaş numuneleri mikrodalga cihazında çözülmüş salınan gümüş miktarı indüklenmiş eşleşmiş plazma (ICP-OES) cihazları ile belirlenmiştir. Uygulama yapılmış kumaşların ve kimyasalların malzeme karakterizasyonları taramalı elektron mikroskobu kullanılarak yapılmıştır. Kumaşların antibakteriyel aktiviteleri ASTM E 2149-01 standardına göre Escherichia coli bakterisine karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, first of all antibacterial finishing chemical, whose active agents was calcium phosphate based silver doped antibacterial powder synthesized by wet chemical method, was produced. Commonly used nanosilver based commercial antibacterial finishing chemicals were purchased. These chemicals and produced finishing chemical were applied to % 100 cotton and % 100 polyester fabrics. Antibacterial activity of treated fabrics were tested. In addition to this, the effects of factors among which are chemical structure of active agents, the type of silver compound used in active agents, behaviours of chemicals on treated textile surface, releasing mechanism of chemicals, the amount of silver released from antibacterial fabrics during laundering process, relation of antibacterial activity and contained quantity of silver were studied. Acid digestion of treated fabrics were carried out by using microwave sample preparation unit. Silver release quantity from fabrics was determined by using Inductively Coupled Plazma (ICP). Surface characterization of treated fabrics and chemicals were conducted by scanning electron microscope. Antibacterial tests of treated fabrics were carried out due to ASTM-E2149 standards against E.coli (25922).