Termiyonik vakum ark yöntemi ile nano katmanlı kompozit üretimi
Producing nano-layered composite material by using thermionic vakum ark
  1. Tez No: 184108
  2. Yazar: HACER DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Termiyonik Vakum Ark Yöntemiyle Ag-Al2O3 Nano KatmanlıKompozit ÜretimiHacer DeligözÖZETPlazma maddenin en enerjili halidir. Plazma, bu özelliği nedeni ile geniş uygulamaalanına sahiptir, özellikle de yeni milenyum insanının gereksinimlerine uygun gelişmişteknolojileri geliştirmede kullanılmaktadır.Bu teknolojilerden bir tanesi olan Termiyonik Vakum Ark (TVA), ince filmbüyütmede enerjili iyonlar ile bombardıman edilerek yüzey özelliklerini geliştirir.Bu gelişmiş teknoloji (TVA) özellikle gümüş-alümina kompozitlerininbüyütülmesinde kullanılmıştır. Bu kompozit için Gümüş (Ag) ve alümina (Al2O3) materyalintabakalı depolanması gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, TVA teknolojisi kullanılarak elde edilen kompozit materyalin karakteristikleriaraştırılmıştır. Bunun için Elektron Mikroskop Görüntüsü (SEM), Enerji Dağılımlı X-ışınlarıSpektroskopisi (EDS), Optik Emisyon Spektroskopisi (OES), mikro hardnes ölçümlerigerçekleştirilmiştir. TVA çalışma parametreleri elde edilen film özelliklerine göreayarlanmıştır.Konpozit tabakasının sertliği 943 Vickers, saf gümüşün sertliği 25 Vickers,alüminanın ki ise 1200 Vickers'dir.TVA depolamanın kalitesi nedeni ile elde edilen filmler sıkı yapıda ve oldukça saftır.
Özet (Çeviri)
Nano Layer Ag-Al2O3 Production by UsingThermionic Vacuum Arc MethodHacer DeligözSUMMARYPlasma is one of the most energetic states of the matter. Due to this fact plasma can beused in large applications especially for the development of advanced technologies suitablefor the requirements of the new millennium of the mankind.One of these technologies is the Thermionic Vacuum Arc (TVA) which has beendeveloped especially for the changes of the surface properties by the bombardment withenergetic ions of just the growing thin film.This advanced technology (TVA) has been considered to grow composite materialsparticularly silver-alumina. A layer by layer deposition of the mentioned materials namelysilver (Ag) and alumina (Al2O3) has been used.Also we performed investigations to characterize the composite materials obtainedusing TVA technology. We used Scanning Electron Microscope (SEM), Energy DispersiveSpectroscopy (EDS), Optical Emission Spectroscopy (OES), micro hardness measurements.The TVA working parameters were correlated with the obtained thin film performances.The hardness of the composite layers where 943 vickers while the hardness of puresilver was 25 vickers and of the alumina 1200 vickers.Due to the qualities of TVA depositions, the obtained layers were compact andwithout any impurities.