Hayat hikayesi kuramı kapsamında Adıyaman Drosophila melanogaster Meig. yabanıl tipinin poligenik fekondite, ömür uzunluğu, mortalite ve uyum karakterlerinin araştırılması
Investigating the polygenic characters as fecundity, longevity, mortality and fitness of the wild type of Adiyaman Drosophila melanogaster Meig. in the context of life history theory
  1. Tez No: 334703
  2. Yazar: EKREM KUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA BETÜL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Hayat hikayesi kuramı kapsamında Adıyaman Drosophila melanogaster yabanıl tipininpoligenik fekondite, ömür uzunluğu, mortalite ve uyum karakterleri araştırılmıştır. Çevre koşulları tümaraştırma boyunca 25 ± 10C sıcaklık ve % 40-60 rh olacak şekilde nem kontrolü sağlanan insektaryumda,sadece sayımlar ve aktarmalar esnasında aydınlatılarak yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde kontrolgrubu ve deney grupları arasında fekondite bakımından istatistiksel olarak önemli bir farkbulunamamıştır. Viabilite değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında AYL grubunun (% 57.88)kontrolden (% 61.03) farkı istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. AYD grubuna ait viabilite değeri (%53.66) hem kontrolden hem de AYL grubundan önemli düzeyde düşük bulunmuştur. AYD grubundaeşeyler arasında ortalama ömür uzunlukları (?:65.14 ± 3.8, ?:61.14 ± 5.4) bakımından fark istatistikselolarak önemli değildir. AYL grubunda eşeyler arası fark (?:65.38 ± 2.9, ?:51.00 ± 2.2) dişiler lehineönemlidir. AYL ve AYD grubu erkekleri arasındaki fark da önemli değildir. Ancak AYL ve AYD grubuerkeğinin ortalama ömür uzunluğu kontrol grubu erkeğinin(?:74.66 ± 3.0) ortalama ömür uzunluğunagöre önemli düzeyde düşüktür. AYL ve AYD grubu dişilerinin ortalama ömür uzunlukları arasındakifark istatistiksel olarak önemsizdir. Kontrol grubu dişilerine (?:81.11 ± 0.4) göre AYL ve AYD grubudişilerinin ortalama ömür uzunluğu önemli düzeyde düşük bulunmuştur. AYL ve AYD grubu erkekmaksimum ömür uzunluğu arasındaki fark kontrole göre istatistiksel olarak önemsizdir ancak sadeceAYL dişilerinin farkı önemli düzeyde düşük bulunmuştur. AYL grubu eşeyleri arasındaki farkincelendiğinde, erkek bireylerin maksimum ömür uzunluğu(?:107.66 ± 0.6) dişi bireylerin maksimumömür uzunluğundan (?:99.66±0.3) önemli düzeyde yüksektir. AYD grubu dişi ve erkek bireylerimaksimum ömür uzunluğu (?:103.00 ± 2.3, ?:104.33±2.6) arasındaki fark istatistiksel olarak önemsizdir.Yukarıda sözü edilen sonuçlar bize Adıyaman D. melanogaster yabanıl popülasyonun laboratuvarkoşullarına uyumunda, uyum karakterlerinden viabilitesini 53.66 ± 1.5 ten 57.88 ± 0.7 ye yükseltmişolarak yaşam hikayesinde yaptığı değişiklik ile katkı sağladığı sonucuna varmamıza olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
In this study the polygenic characters as fecundity, longevity, mortality and fitness of the wildtype of Adıyaman Drosophila melanogaster were investigated in the context of life historytheory. Study was done in the temperature and humidity controlled insectarium at 25 ± 1 0Ctemperature and % 40-60 rh. Study was conducted under dark condition accept the counting andtransferring treatments. When the results were evaluated, there were no statistical significancebetween the fecundity values of control group and experimental groups. When viability valueswere compared with control group, the AYL (% 57.88) group had no significant difference thanthat of the control (% 61.03). Viability value of AYD (% 53.66) group was significantly lessthan either AYL group or control group. In the AYD group, difference between the males andthe females mean longevity (?:65.14 ± 3.8, ?:61.14 ± 5.4) was not statistically significant. Inthe AYL group (?:65.38 ± 2.9, ?:51.00 ± 2.2) the difference between the sexes was importantin the favor of females. The difference between the males of AYL and AYD was not important.But, the mean longevity of AYD and AYL males was significantly less than control males(?:74.66 ± 3.0). The difference between mean longevity of AYD and AYL females also wasnot statistically important. Mean longevity of AYD and AYL females was significantly lessthan control females (?:81.11 ± 0.4). According to the control group(?:107.66 ± 0.6, ?:107.66 ± 0.6) difference between the males maximum life span of AYL and AYD groups wasnot important but, the maximum life span of AYL?s females was significantly low. Thedifference between sexes in AYL group, maximum longevity of the males (?:107.66 ± 0.6) wassignificantly higher than females (?:99.66±0.3) but not in the between sexes of AYD(?:103.00 ± 2.3, ?:104.33±2.6).The results mentioned above, allows us to suggest that adaptation to laboratory conditions ofAdıyaman Drosophila melanogaster wild type population with the occurrence of disparity inlife history contributes through increasing viability from 53.66 ± 1.5to 57.88 ± 0.7.