Organofosforlu insektisit fenthion'un Galleria mellonella L.'nın antioksidan savunma sistemi ve lipit peroksidasyonu üzerine etkileri
Effects of the organophosphorus insecticide fenthion on antioxidant defense system and lipid peroxidation level of Galleria mellonella L.
  1. Tez No: 334704
  2. Yazar: EMEL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan çalışmada organofosforlu bir insektisit olan fenthionun farklı subletal konsantrasyonlarının (2.00, 4.00, 6.00, 8.00, 10.00, 20.00, 50.00, 100.00 ?g/100 g besin) model organizma Galleria mellonella larvalarında oksidatif stres oluşturma potansiyelleri ve antioksidan enzimler ve lipit peroksidasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. CAT (katalaz), SOD (süperoksit dismutaz) aktiviteleri, MDA (malondialdehit) ve protein miktarları spektrofotometrik yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Fenthion protein düzeylerinde azalmaya neden olurken MDA miktarında, CAT aktivitesinde artışa neden olmuştur. Düşük fenthion dozları SOD aktivitesini artışa neden olurken yüksek fenthion dozları SOD aktivitesini önemli ölçüde azaltmıştır.Bu sonuçlara göre fenthion'un oksidatif strese bağlı toksisitesi, CAT and SOD gibi antioksidan enzimlerin aktivitesini etkileyerek oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of different sublethal concentrations (2.00, 4.00, 6.00, 8.00, 10.00, 20.00, 50.00, 100.00 ?g/100 g diet) of fenthion, an organophosphate insecticide, was investigated about the potency to induce oxidative stress and effect on antioxidant systems with model organism of Galleria mellonella larvae. Protein, malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities were determined spectophotometrically. Fenthion treatment caused a decrease in protein levels, while an increase in MDA levels and CAT enzyme activity were observed. The lower doses of fenthion increased SOD activity of wax mount G. mellonella, whereas SOD activity was decreased by the higher doses.In conclusion the oxidative stress-inducing potential of fenthioneffects antioxidant enzymes such as CAT and SOD activity.