Adıyaman popülasyonunda IL-6 gen varyantları ile hipertansiyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship IL-6 gene variants and hypertension in Adiyaman population
- Tez No: 334705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL URHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hipertansiyon, kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açan Dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda Adıyaman ilinde yaşayan hipertansiyonlu hastalarda IL- 6 geni -572 G/C, -174 G/C polimorfizmlerinin, IL-6 seviyeleri ile hipertansiyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Etik kurul onayı alındıktan sonra akraba olmayan, hipertansiyon tanısı konmuş 111 hasta ile 108 sağlıklı kişiden alınan kan örneklerinden DNA izole edildi. İlgili primerler kullanılarak -572 G/C, -174 G/C varyantlarını içeren IL-6 gen bölgeleri PCR ile çoğaltıldıktan sonra RFLP yapılmış. Aynı zaman da plazma IL-6 seviyeleri ve CRP düzeyleri ELİSA ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir.Gruplar arasında ne IL-6 -572 G/C ve -174 G/C polimorfizmleri ile hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p=0,508 ve p=0.215) IL-6 -572 G/C ve -174 G/C polimorfizmlerinin genotip frekansları ile serum IL6 ve CRP düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Gruplarda genotip ve alel dağılımları Hardy Weinberg dengesindeydi.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a seriously threating common health problem in World and Turkey for society and individuals? healths as it causes stroke, hearth attack and renal failure. Previous studies suggested that Interleukin 6 has an important role in inflamation and immunity. These studies also observed that some gene polymorphism increases the risk of hypertension.The aim of this study was to inversigate the relationship between IL-6 level and hypertension in IL-6 gene -572 G/C, -174 G/C polymorphism in Adıyaman population.For this porpuse it was investigated 219 non related individuals, 111 hypertensive and diagnosis and 108 normotensive individuals. The samples was isolated their DNAs by using method of salting collapse and amplificated IL-6 gene -572 G/C, -174 G/C locus with spesific primers, after all peformed RFLP by using restriction enzymes. From the same blood samples? plasma we was investigated IL-6 levels by using ELISA kit in microplate reader. Findings were evaluated by appropriate statistical analysis.There was significant difference in the distribution of neither IL-6 gene -572 G/C nor -174 G/C genotypes between patients and controls (p:0,508, p:0,215). The genotype frequency of IL-6 gene -572 G/C and -174 G/C was not associated with mean concentration of IL6 (p: 0,437 ) and mean concentration of C-reactive protein (p: 0,946). When we compared IL-6 gene -572 G/C and -174G/C polymorhisms with control and patient groups, we did not find a significant difference. Also, there was no significant difference between this polymorphisms and levels of serum IL-6 and CRP.The distribution of genotypes and allels in all groups were in accordance with Hardy-Weinberg equations.