Sınıf öğretmenlerinin matematik kaygı düzeylerinin incelenmesi
An investigation of primary school teachers level of mathematics anxiety
- Tez No: 334708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin matematik kaygı düzeylerini belirlemek ve bu kaygıyı çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Matematik kaygısı araştırmalarının genel olarak öğrencilere veya öğretmen adaylarına yönelik olması, çalışmanın önemini ortaya koymaktadır.Araştırmaya, 2011 2012 Eğitim-Öğretim yılında Gaziantep il merkezi, ilçeleri ve ilçe merkezine yakın köy ilköğretim okullarında çalışan ve rastgele seçilen 559 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Üldaş (2005) tarafından geliştirilen Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği (MKÖ-Ö) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplanmış, ortalama, standart sapma ve değişkenler arasındaki farkın anlamlılığını test etmek üzere ?t? testi, varyans analizi (anova) uygulanmıştır. Ayrıca değişkenlerin alt bölümleri arasındaki çoklu ilişkiyi karşılaştırmak için Tukey testi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin matematik kaygı puanları incelendiğinde, öğretmenlerin toplam kaygı puanlarının az endişe duyarım seviyesinde olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin matematik kaygısı ve cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmuştur ve kadın öğretmenlerin kaygıları, erkek öğretmenlere göre daha fazladır. Bununla birlikte, öğretmenlerin toplam matematik kaygısı yaşları ilerledikçe azalmaktadır. Buna paralel olarak, hizmet süresi arttıkça matematik kaygısı azalmaktadır. Mezun olunan bölüm değişkenine göre, sınıf öğretmenliği bölümü mezunu öğretmenlerin matematik kaygı puanları, diğer bölümlerden mezun öğretmenlerin kaygı puanlarından daha düşüktür. Ayrıca, mesleğini seven öğretmenlerin matematik kaygı düzeylerinin, sevmeyenlerden daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the level of mathematics anxiety and examine in terms of a variety of variable for primary school teachers. The study demonstrates the importance of that mathematics anxiety research in general, is intended for students and pre-service teachers.The study, in the academic year 2011-2012, 559 randomly selected teachers who working in the Gaziantep city center, districts and close to the village primary school town center, participated. In study, with the aim of collecting data, Mathematics Anxiety Scale for Teachers and Teacher Candidates (MKÖ-Ö) that developed by Üldaş (2005) was used. For data analysis, frequencies and percentages were calculated and In order to test of average, standard deviation and significance of the difference between the variables“t”test, analysis of variance (anova) was applied. In addition, Tukey test was used to compare multiple relationships between the lower parts of the variables.According to the research results, When analyzed teachers' mathematics anxiety scores, total anxiety score of teachers 'would be less concerned about the' level was found. In addition, a meaningful difference that between the mathematics anxiety and gender variable of teachers and anxiety of female teachers is higher than male teachers? was found. However, total of mathematics anxiety of teachers, grow older, declining. According to the variable part of graduation, mathematics anxiety scores of primary school teaching graduates lower than the scores of teachers from other departments. In addition, mathematics anxiety levels of teachers who love the profession were lower than those who do not.