Poisson Log-Bilineer yaklaşımıyla Lee-Carter modellemesi ve Türkiye uygulaması
Poisson Log-Bilineer approach to Lee-Carter modelling and application for Turkish mortality
- Tez No: 334711
- Danışmanlar: DR. MURAT BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Demografi, İstatistik, Actuarial Sciences, Demography, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ölüm hızlarının modellenmesinde yaygın olarak kullanılan Klasik Lee-Carter modeli ve bu modeldeki parametre tahmin yöntemine seçenek olarak geliştirilen Poisson Log-Bilineer yaklaşımıyla Lee-Carter modeli yöntemleri kullanılarak Türkiye ölüm hızlarının modellenmesi ve elde edilen sonuçların karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada öncelikle ölüm hızları, Lee-Carter modeli ve Poisson Log-Bilineer yaklaşımı hakkında genel bilgiler verilmiş, ardından ise Lee-Carter modeline Poisson Log-Bilineer yaklaşımı ile yapılan uygulama sunulmuştur. Her iki cinsiyet için 1937-1995 yılları arası ölüm hızları, ölüm sayıları ve riske maruz değerler Türkiye Hayat ve Hayat Annüite Tablolarının Oluşturulması Projesi kapsamında belirlenmiş olan model hayat tablosu seviyelerine uygun olarak içdeğerleme yöntemi ile elde edilmiştir. Belirlenen ölüm hızları, her iki yöntem ile ayrı ayrı modellenmiş ve bunların 20 yıllık öngörüleri yapılmıştır. Her iki yaklaşımdan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, Poisson Log-bilineer yaklaşımı sonucunda elde edilen yıllar itibariyle değişen yaşa özel ölüm hızları ile 20 yıllık dönemsel hayat sigortası ile dönemsel hayat anüitesi net tek primleri hesaplanmış ve ölüm hızlarının değişmediği durum için elde edilen prim değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance results of Lee-Carter model, which is a common method for modelling death rates, and alternatively developed parameter estimation method which uses Poisson regression methods called Poisson Log-Bilinear regression approach to Lee-Carter model and modelling the mortality of Turkey. In this study, firstly concepts of mortality, Lee-Carter Model and Poisson Log-Bilinear approach are introduced and secondly Poisson Log-Bilinear approach to Lee-Carter method have been represented. For the years between 1937 and 1995, mortality rates, death counts and exposures for both sex have been obtained with the help of The Project of Turkish Life and Life Annuity Tables by using interpolation techniques. Estimated death rates are modeled and forecasted for 20 years with both Lee-Carter model and Poisson Log-Bilinear approach to Lee-Carter model. The results of both methods are compared and assessed. Moreover, net single premiums for term insurance and temporary life annuity has been calculated by age specific death rates that changes over the years which are calculated by Poisson Log-Bilinear approach. Obtained results have been compared with premiums calculated by fixed death rate.