Paklitaksel yüklü hipoksi duyarlı kitosan nanopartiküllerin meme kanseri hücre hattında etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efiicacy of paclitaxel-loaded hypoxia-sensitive chitosan nanoparticles in a breast cancer cell line
  1. Tez No: 978569
  2. Yazar: NUR SENA SUSAMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Polymer Science and Technology, Chest Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, hipoksiye duyarlı nitroimidazol grupları ile modifiye edilen kitosan nanopartiküllerine paklitaksel yüklenmiş ve bu sistemin meme kanseri tedavisinde kontrollü ilaç salımına yönelik potansiyeli incelenmiştir. Nanopartiküller, iyonik jelasyon yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve ortalama partikül boyutu, polidispersite indeksi (PDI) ve zeta potansiyel gibi karakteristik özellikler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan karakterizasyon sonuçlarına göre nanopartiküllerin ortalama partikül boyutu 115-190 nm arasında, PDI değerleri 0.18-0.30 arasında, zeta potansiyel değerleri ise +20 mV üzerinde bulunmuştur. Bu sonuçlar, nanopartiküllerin biyomedikal uygulamalar için uygun stabilite ve homojeniteye sahip olduğunu göstermiştir. İn vitro ilaç salım deneyleri, nanopartiküllerin tümör mikroçevresindeki düşük pH (pH 5.5) ve hipoksik koşullara duyarlı olarak salım hızını artırdığını ortaya koymuştur. Normoksik koşullara kıyasla hipoksik ortamda paklitaksel salımı %70-80 seviyelerine ulaşmıştır. Bu durum, hipoksik tümör bölgelerinde ilacın etkinliğinin artırılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, kitosan-nitroimidazol tabanlı nanopartiküllerin kontrollü ve hedefe yönelik ilaç salım sistemleri için umut verici bir aday olduğunu göstermektedir. İlerleyen çalışmalarda farklı hücre hatları ve in vivo modellerde yapılacak deneyler, sistemin klinik uygulanabilirliğini destekleyebilir ve meme kanseri tedavisinde daha etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, paclitaxel-loaded chitosan nanoparticles modified with hypoxia-sensitive nitroimidazole groups were developed, and their potential for controlled drug release in breast cancer treatment was investigated. The nanoparticles were synthesized using the ionic gelation method, and their key characteristics, such as average particle size, polydispersity index (PDI), and zeta potential, were thoroughly analyzed. Characterization results showed that the nanoparticles had an average particle size between 115-190 nm, PDI values ranging from 0.18 to 0.30, and zeta potential values above +20 mV. These results indicate that the nanoparticles possess suitable stability and homogeneity for biomedical applications. In vitro drug release studies demonstrated that the nanoparticles exhibited enhanced release rates under tumor-specific conditions, including low pH (pH 5.5) and hypoxic environments. Paclitaxel release reached 70-80% under hypoxic conditions, compared to significantly lower levels under normoxic conditions. This suggests that the system can enhance drug efficacy in hypoxic tumor regions. In conclusion, this thesis demonstrates that chitosan-nitroimidazole-based nanoparticles are promising candidates for controlled and targeted drug delivery systems. Future studies involving different cell lines and in vivo models can further support the clinical applicability of this system and contribute to the development of more effective treatment strategies for breast cancer.