Esnek mekanizmaların sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Investigation of compliant mechanisms by using finite element method
- Tez No: 334755
- Danışmanlar: DR. VOLKAN PARLAKTAŞ, YRD. DOÇ. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada sahte-rijit-cisim metodu ile link boyları belirlenen esnek mekanizmalar için sonlu elemanlar yöntemi ile bir analiz prosedürü geliştirilmiştir. Mekanizmaların hareketi sonucu esnek parçalar üzerinde oluşan reaksiyon kuvvetleri, reaksiyon momentleri, gerilmeler ve deformasyonlar tespit edilmiştir.Sonlu elemanlar yöntemi ile esnek mekanizma analizi pek bilinmeyen bir konudur. Bu çalışmada esnek mekanizmaların sonlu elemanlar yöntemi ile çözülebilmesine yönelik bir metodoloji oluşturulmaya çalışılmıştır. Rijit cisim ve esnek cisim kontak tanımları, sınır koşulları ve lineer olmayan çözümleme metodu üzerinde durulmuştur. Mekanizmalar ANSYS Workbench 14.0 versiyonu ile 3 boyutlu olarak lineer olmayan hesaplama yöntemi kullanılarak çözdürülmüştür.Uygulanan metodolojinindoğruluğu, sahte-rijit-cisim metodu ve test sonuçları ile karşılaştırılarak kontrol edilmiştir. Sonuçların birbirine oldukça yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the finite element analysis of compliant mechanisms were performed. The length of the links were established through the pseudo-rigid-body method. For each analysis, the reaction forces and moments, deformations and stresses were obtained as the mechanisms are in motion.The finite element analysis of compliant mechanisms is not a well-known topic. In this study, a methodology was proposed to analyze compliant mechanisms using the finite element method. It emphasizes on the rigid and flexible body contact definitions, proper boundary conditions, and nonlinear solution methods necessary for such an analysis.The accuracy of the proposed method is determined through a comparison against the pseudo-rigid-body method and previously established test results. It was observed that the results are in good agreement.