Acı Göl, Kozanlı Saz ve Meke gölleri rotifera türleri üzerine çalışmalar
The studies on the Rotifera species of Aci Lake, Kozanli Saz and Meke lakes
  1. Tez No: 334757
  2. Yazar: REIHANEH MALEKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve farklı ekolojik özelliklere sahip olan Acı Göl, Kozanlı Saz ve Meke Gölleri nin Rotifera türlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda örneklemeler aylık olarak Mayıs 2010- Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında göllerin fiziko-kimyasal su parametreleri (sıcaklık, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, tuzluluk ve pH) portatif cihazlar kullanılarak yerinde belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Rotifera dan 12 cinse bağlı toplam 22 tür tayin edilmiştir. Yıl içerisinde en yaygın türler Brachionidae familyasına ait türler olmakla birlikte, Brachionus quadridentatus türüne de hemen her mevsim rastlanmıştır. Tür zenginliği sonuçlarına göre; en fazla tür zenginliği ilkbahar ve yaz mevsiminde Acı Gölde, en az tür zenginliği ise kış mevsiminde Meke Gölünde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the Rotifera species of Acı Lake Kozanlı Saz and Meke Lakes which were different ecological characters in the Central Anatolia. For this aim, the samples were collected monthly between Mey2010-April 2011 Physico-chemical parameters of the lakes which includes temperature, electrical conductivity, salinity, dissolved oxygen and pH, were measured during the field studies using by protable devices. As a result of the study totally 22 rotifera species were determined belongs to 12 genera. Among the species Brachionus quadridentatus and the species which are belongs to Brachionidae were common species during the year. As a result of Species richness values the highes diversity were in spring and the summer time in the Acı lake, while the lowest values were in the winter period in Meke lake as.