Gıda ve klinik örneklerden izole edilen Enterococcus'ların virulans faktörleri ve antibiyotik dirençliliklaeri
Virulence factors and antibiotic resistance of Enterococcus isolated from clinical and food samples
  1. Tez No: 338729
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK TORLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Ankara'nın çeşitli marketlerinden toplanan 125 gıda örneği (25 tavuk, 25 kıyma, 25 çiğ süt, 25 dondurma ve 25 peynir) ve çeşitli hastanelerden toplanan 125 klinik örnek (kan ve idrar) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 125 gıda örneğinden 100 Enterococcus izolasyonu, 125 klinik örnekten ise 101 Enterococcus izolatı tanımlanmıştır. Tanımlanan bu izolatların slime, jelatinaz, DNaz, hemoliz gibi bazı virulans özellikleri ve Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Gıda örneklerinden izole edilen 100 Enterococcus izolatının, 55'i (%55) E. faecalis, 30'u (%30) E. faecium, 6'sı (%6) E. mundtii, 5'i (%5) Enterococcus spp., 2'si (%2) E. durans, 1'i (%1) E. raffinosus ve 1'i (%1) E.gallinarum olarak tanımlanmıştır. Klinik örneklerden izole edilen 101 Enterococcus izolatının ise 50'si (%49,5) E. faecalis, 45'i (%44,5) E. faecium, 2'si (%2) E. gallinarum, 1'i (%1) E. durans, 1'i (%1) E. casseliflavus, 1'i (%1) E. avium ve 1'i (%1) E. hirae olarak tanımlanmıştır. Araştırmamızda gıda örneklerinden izole edilen 100 Enterococcus izolatının, 35'i (%35) slime (+), 10'u (%10) jelatinaz (+), 6'sı (%6) DNaz (+) ve 8'i (%8) hemoliz (+)'dir. Klinik örneklerden izole edilen 101 Enterococcus izolatının 40'ı (%39,6) slime (+), 15'i (%14,9) jelatinaz (+), 16'sı (%15,8) DNaz (+) ve 12'si (%11,9) hemoliz (+)'dir. Gıda örneklerinden izole edilen 100 Enterococcus izolatının, 46'sı (%46) eritromisin, 12'si (%12) gentamisin, 6'sı (%6) penisilin, 5'i (%5) teikoplanin, 3'ü (%3) ampisilin, 2'si (%2) kloramfenikol ve 1'i (%1) levofloksasin dirençli bulunmuştur. Klinik örneklerinden izole edilen 101 Enterococcus izolatının ise 55'i (%54.5) eritromisin, 15'i (%14,9) gentamisin, 12'si (%10,9) penisilin, 12'si (%11,9) kloramfenikol, 11'i (%10,9) levofloksasin, 11'i (%10,9) ampisilin ve 7'si (%6,9) teikoplanin dirençli bulunmuştur. Gıda örneklerinden ve klinik örneklerden izole edilen Enterococcus türlerinde vankomisin dirençli izolat tespit edilmemiştir.Anahtar Kelimeler : Kıyma, Tavuk, Süt, Dondurma, Peynir, Enterococcus, Virulans, Antibiyotik
Özet (Çeviri)
In this study, 125 food samples collected in a variety of Ankara?s markets (25 hind-limb, 25 mince, 25 milk, 25 ice cream and 25 cheese) and 125 clinical samples (blood and urine) collected from several hospitals were used as material. In studied 125 food samples Enterococcus isolation of 100, and from 125 clinical samples 101 Enterococcus were isolatation is done. Food samples and a variety of Enterococcus species isolated from clinical specimens were identified by biochemical tests. in the defined ısolates some virulence properties as slime, gelatinase, DNase, hemolysis, and antibiotic resistance with Kirby-Bauer disk diffusion method were researched. 55 (55%) E. faecalis, 30 (30%) E. faecium, 1 (1%) E.gallinarum, 6 (6%) E. mundtii, 2 (2%) E. durans, 1 (1%) E. raffinosus and 5 (5%) Enterococcus spp. are defined like this in 100 Enterococcus isolates ısolated from the food samples 50 (49,5%) E. faecalis, 45 (44,5%) E. faecium, 2 (2%) E. gallinarum, 1 (1%) E. durans, 1 (1%) E. casseliflavus, 1 (1%) E. avium ve 1 (1%) E. hirae are defined as above in 101 Enterococcus isolates isolated from the clinical samples. In our research, 35 (35%) slime (+), 10 (10%) gelatinase (+), 6 (6%) DNaz (+) and 8 (8%) hemolyses (+) are in 100 Enterococcus isolates isolated from the food samples. 40 (39,6%) slime (+), 15 (14,9%) gelatinase (+), 16(15,8%) DNaz (+) and 12(11,9%) hemolyses (+) are in 101 Enterococcus isolates ısolated from clinical samples 46 (46%) of 100 Enterococcus isolates isolated from the food samples are found resistant to erythromycin, 12 (12%) of them are resistant to gentamicin, 6 (6%) of them are resistant to penicillin, 5 (5%) are resistant to teicoplanin, 3 (3%) are resistant to ampiciline, 2 (2%) are resistant to chloramphenicol and 1 (1%) are resistant to levofloxacin. 55 (54,5%) of 101 Enterococcus isolates isolated from clinical samples are found resistant to erythromycin, 15 (%14,9) are resistant to gentamicin, 12 (10.9%) are resistant to penicillin, 12(%11.9) are resistant to chloramphenicol, 11 (10.9%) to levofloxacin, 11 (10.9%) to ampiciline and 7 (6.9%) to teicoplanin. In Enterococcus varieties ısolated from food samples and clinical samples the ısolate which is resistant to vancomycin are not determined.Key Words : Mince, Chicken, Milk, Ice Cream, Cheese, Enterococcus, Virulence, Antibiotic