Kavramsal tasarımda fonksiyonel model oluşturma
Creating a functional model for conceptual design
- Tez No: 334807
- Danışmanlar: PROF. DR. H. RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, standart fonksiyonel dil yapısını kullanarak kavramsal tasarımın en kritik aşaması olan fonksiyonel modeli oluşturmaktır. Günümüz sanayisindeki uygulamalarda tasarımcılar tasarım süreci hakkındaki bilgi eksikliğinden dolayı doğrudan ayrıntılı tasarıma geçmektedirler. Bu durum tasarım verimliliği ve süresini olumsuz yönde etkileyebilir. Fonksiyonel dil yapısı, tasarımın sistematik aşamalardan geçmesini sağlayarak tasarımın tecrübe ve bireysel yeteneklere bağlı olmasını engeller. Bu çalışma, mekanik ya da makine tasarımı ile ilgilenen birimlerin ve kişilerin kavramsal tasarım sürecinde, fonksiyonel model oluşturmalarında yardımcı olmak amaçlı hazırlanmıştır. Fonksiyonel model oluşturmak için ihtiyaç duyulan standart fonksiyon sınıfları ve akış sınıfları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca soyut bir kavram olan fonksiyonel model yapısını gerçek örneklerle destekleyerek uygulanabilirliği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kavramsal tasarım, Fonksiyonel model oluşturma, Fonksiyonel dil yapısı
Özet (Çeviri)
The goal of this study is creating a functional model by using functional basis tool which is the most critical stage of the conceptual design. Nowadays designers are missing the design stages due to lack of information about the design processes in industrial applications. This case can affect the design efficiency and design time negatively. Since the functional basis lets the systematic design stages, it prevents the needed individual experiences and capabilities for design. This study is prepared for supporting a functional model for mechanical or machine designers and related departments in conceptual design processes. Function and flow classes are also discussed here to create a functional model. Furthermore a functional model structure, which is an intangible concept, is supported with verified examples. As a result, the applicability is proved of the functional model structure. Key Words : Conceptual design, Functional modeling, Functional basis