Bir elektronik sistemde kullanılan soğutucu elemanların (kanatçık) hidrodinamik ve ısıl performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of hydrodynamic and thermal performance of cooling elements (FIN) in an electronical system
- Tez No: 334808
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, kanal içerisine yerleştirilmiş alüminyumdan yapılmış farklı tipteki kanatçıkların -plakalı düz kanatçık, plakalı dalgalı kanatçık, katı profil kanatçık ve kanatçısız boş kanal- Reynolds sayısının 4500 ? 7000 aralığı için ısı transfer performansları ve sürtünme faktörü değerleri deneysel olarak incelenmiştir. Kanatçıklar özgül olarak askeri elektronik sistemlerin soğutulmasına dair uygulamalara yönelik tasarlanmıştır. Bu amaçla bir deney düzeneği kurulmuştur. Akışkan olarak hava kullanılmıştır. Fan yardımıyla kanal içerisine hava akışı zorlanmıştır. Literatürdeki bir çok ampirik ifade araştırılmış ve deney düzeneğinin karakteristik yapısına en uygun bağıntılar seçilmiştir. Elde edilen deneysel verilerle, elde edilen Nusselt sayısı, sürtünme faktörleri ve literatürde bulunan ampirik ifadeler karşılaştırılmıştır. Deneysel verilerle ampirik ifadeler karşılaştırıldığında sonuçların birbiri ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Isı transfer iyileştirmesi, sürtünme faktörü, plakalı kanatçık, deneysel çalışma, elektronik soğutma
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer performances and friction factors of four different fin configurations, namely plate fin, wavy plate fin, solid profile fin which are made of aluminum and located in a channel, and the channel without fin, for the Reynolds number in the range of 4500-7000 are investigated experimentally. The fins are designed based on the cooling applications of military electronics systems. For this purpose, an experimental setup is installed. Air is used as the fluid. Air flow is forced into the channel by the help a fan. Lots of empirical correlations are investigated in the literature and the most appopriate correlations are selected to the characteristics of the experimental setup. The optained experimental data are compared with Nusselt number, friction factor correlations and empirical correlations in the literature. It is observed that the experimental data are in compliance with the empirical correlations. Key Words : Heat transfer enhancement, friction factor, plate fin, experimental study, electronics