Yeni post-metalosen katalizörler olarak bütansülfonilhidrazonların Zr(IV),Hf(IV) komplekslerinin sentezi ve olefin polimerizasyonunda katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of Zr (IV), Hf (IV) complexes of butanesulphonylhydrazones as the new post-metallocene catalysts and investigation of their catalyst activities in olefin polymerization
- Tez No: 334811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN Ö. ÖZMEN, PROF. DR. OZAN SANLI ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışmada, bütansülfonikasit hidrazit (L1) ile bundan türetilen salisilaldehit bütansülfonilhidrazon (L2), 5-metilsalisilaldehitbütansülfonilhidrazon (L3), 5-klorsalisilaldehitbütansülfonilhidrazon (L4), 2-hidroksiasetofenon bütansülfonil hidrazon (L5), 5-metil-2-hidroksiasetofenonbütansülfonilhidrazon (L6) ve 5-klor-2-hidroksiasetofenonbütansülfonilhidrazon (L7) bileşikleri sentezlendi.Yeni aromatik bütansülfonilhidrazonların yapısı, FT-IR, 13C-NMR, 1H-NMR ve ESI-MS spektroskopik metotlar kullanılarak belirlendi. Aynı zamanda salisilaldehit bütansülfonilhidrazon (L2) ve 5-klor-2-hidroksiasetofenon bütansülfonilhidrazon (L7) bileşiklerinin yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemiyle desteklendi.Aromatik bütansülfonilhidrazonların (H2L) tek proton kopartılmış ve iki proton kopartılmış sodyum tuzları (NaHL ve Na2L, L = L2-L7) sentezlendi ve yapıları FT-IR, 13C-NMR ve 1H-NMR spektroskopik yöntemleriyle karakterize edildi. On iki adet aromatik bütansülfonilhidrazon sodyum tuzunun Zr (IV) ve Hf (IV) metal kompleksleri sentezlendi ve yapıları FT-IR, 1H-NMR, MALDI-TOF, MS spektroskopik yöntemleriyle ve iletkenlik ölçümleriyle aydınlatıldı. Sentezlenen bazı komplekslerin olefin polimerizasyonu üzerindeki katalitik etkisi incelendi. Polimerizasyon işlemi için etilen kullanıldı ve ürün olarak polietilen elde edildi. Polietilenin yapısı, ATR-IR spektroskopik metod ve difransiyel taramalı kalorimetri (DSC) ölçümleriyle incelendi. DSC ölçümleri ürünün genellikle yüksek yoğınluklu polietilen (YYPE) olduğunu gösterdi. Anahtar Kelimeler : Hidrazit, aromatik bütansulfonilhidrazon, Zr (IV), Hf (IV) kompleksleri, X ray kırınım metodu, post-metalosen katalizörler, olefin polimerizasyonu
Özet (Çeviri)
In this work, butane sulfonic acide hydrazide (L1) and its derivatives; salicylaldehydebutanesulfonylhydrazone (L2), 5methylsalicylaldehyde butane sulfonylhydrazone (L3), 5Cl-salicylaldehydebutanesulfonylhydrazone (L4), 2-hydroxyacetophenonebutanesulfonylhydrazone (L5), 5-methyl-2-hydroxy acetophenonebutanesulfonylhydrazone (L6) and 5-Cl-2-hydroxyacetophenone butanesulfonylhydrazone (L7) compounds were synthesized. The structures of new aromatic butane sulfonylhydrazone derivatives were investigated by using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and ESI-MS, spectrophotometric method. Structure of salicylaldehydebutanesulfonylhydrazone (L2) and 5-Cl-2-hydroxyaceto phenone butanesulfonyl hydrazone (L7) compounds were also supported by single crystal X-ray diffraction method. A single deprotonated and two deprotonated sodium salts (NaHL and Na2 L, L = L2-L7) of aromatic butane sulfonylhydrazones (H2L) were synthesized and characterized by using FT-IR, 13C-NMR and 1H-NMR spectroscopic techniques. The Zr (IV) and Hf (IV) metal complexes were synthesized with obtained 12 butanesulfonylhydrazone sodium salts and their structures were investigated byusing FT-IR, 1H-NMR, MALDI-TOF MS spectroscopic methods and conductivity measurements. Catalytic Activities of some complexes were investigated for olefin polymerization. Ethylene was used for polimerization process and polyethylene was obtained as product. The structure of polyethylene was investigated by using spectrophotometric ATR-IR methods and differential scanning calorimetry (DSC) measurements. DSC measurements show that the product is generally high-density polyetylene (HDPE).Key Words : Hydrazide, aromatic butanesulfonyl hydrazone, Zr (IV), Hf (IV) complexes, X ray diffraction method, post- metallocene catalysts, olefin polymerization