Yeni bir inovatif kavramsal tasarım işlem modeli
A new innovative model of conceptual design process
  1. Tez No: 334809
  2. Yazar: MURAT MAYDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Kavramsal tasarım, mühendislik tasarım işleminin en kritik aşamasıdır. Çünkü bu aşama inovasyon ve ürün maliyetini büyük oranda etkiler. Buna karşın mevcut tasarım yazılımları daha çok şekillendirme ve ayrıntılı tasarımı destekler. Genelde bu sistemler; çizim, analiz, simülasyon vb. hususları içerirler. Yeni nesil CAD/E sistemleri ise temelde inovatif kavramsal tasarım işlemine dayalı olacaktır. İnovatif bir kavramsal tasarım işlemi; kapsamlı, sistematik, yenilikçi ve işbirliğine dayalı bir yapıda olmalıdır. Ancak güncel araştırma çalışmaları bu tür inovatif kavramsal tasarım işlemlerini içermemektedir. Bu nedenle de inovatif ürün tasarlamada yetersiz kalmaktadır. Sorunu çözmek için bu tez kapsamında geliştirilen yeni bir inovatif kavramsal tasarım işlem modeli önerilebilir. Bu model, Pahl ve Beitz?in kavramsal tasarımı, QFD, TRIZ ve SysML yaklaşımlarından oluşmaktadır. Bu modelin yeterlilik ve güvenilirliği bazı örnek tasarım uygulamaları ile gösterilmiştir. Uygulamalar sonucunda yüksek düzeyde inovatif çözümler elde edilmiştir. Ayrıca tasarım çıktıları SysML diyagramları ile modellenmiştir. Bu modeller yeni CAD/E sistemleri geliştirmeye sağlam bir temel oluşturabilir. Anahtar Kelimeler : Kavramsal tasarım, SysML, QFD, TRIZ, inovatif tasarım
Özet (Çeviri)
Conceptual design is the most critical phase of engineering design process. This is because that it has a direct effect on innovation and the product costs. However, the existing design software systems have usually served embodiment and detail phases. These systems often serve the aims of drawing, analysis, simulation in the design process. We envision that new generation CAD/E systems mainly will built on innovative conceptual design process. An innovative conceptual design process must be developed in a comprehensive, systematic, inventive and collaborative structure. But, actual works being conducted on this subject do not still include all aspects of the innovative conceptual design. Therefore, they are not sufficient to design innovative products. To overcome the challenge, in the dissertation we aim to develop a new innovative conceptual design process. This model consists of Pahl and Beitz?s conceptual design approach, QFD, TRIZ and SysML. To prove the efficiency and the reliability of this model, some design case studies are carried out. As a result high level innovative solutions are obtained. Also all design outputs are modeled by SysML diagrams. We believe that these models can be a robust base for the development of new generation CAD/E systems. Key Words : Conceptual design, SysML, QFD, TRIZ, innovative design