Kapasite, güvenlik ve maliyet analizi ve geliştirilmesi ile optimize edilmiş kavşak tipini belirleyen program üretilmesi
Producing a computer software which determines the junction type optimized by analysing and developing of capacity, safety and cost
  1. Tez No: 334813
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DEMİREL, YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yoğun kullanımı olan karayollarında kavşaklar ulaşım açısından çok önemli bir rol teşkil etmektedir. Karayollarının yoğun kullanımı ister şehirler arası ve isterse şehir içi yollar da olsun trafik artışını da beraberinde getirmektedir. Bu aşamada trafikte seyreden araç ve sürücüler için kullanılan yolun trafik kapasitesi ve güvenlik parametreleri öne çıkmaktadır. Tez kapsamında şehirler arası ve şehir içi yollarda karayolunu kapasite ve güvenlik olarak etkileyen önemli faktörlerden biri olan kavşakların seçiminde yol gösterecek bir model geliştirilerek, bu model yine tez kapsamında yapılan bir yazılım ile desteklenmektedir. Modeli oluşturan bilgisayar yazılımı ile birlikte kavşak tipi belirlenmesi çalışması maliyet ve güvenlik parametreleri açısından optimize edilerek aynı zamanda tüm çalışmaların bir veritabanında toplanarak konsolide edilmesi sağlanmaktadır.Karayolu, Güvenlik ve Maliyet modelinde, kavşaklar kapasite ve güvenlik açılarından ayrı ayrı değerlendirilip çıkan sonuca göre de maliyet açısından kavşağın yapıma elverişli olup olmadığı incelenmektedir. Bu değerlendirilmeler yapılırken trafikte uygulaması olan aynı seviyeli ve farklı seviyeli tüm kavşak tipleri dikkate alınmaya, trafik güvenliği açısından kavşakları etkileyen tüm güvenlik parametreleri incelenmeye ve olası tüm maliyetler dahil edilmeye çalışılmaktadır. Sonuç olarak bir Kapasite , Güvenlik ve Maliyet Modeli oluşturularak bu model bir yazılım olarak bilgisayar ortamına taşınmıştır.Anahtar Kelimeler : Kapasite, Güvenlik, Maliyet, Kavşak, Karayolu, Yazılım
Özet (Çeviri)
In the highways which has an intensive usage, junctions constitutes a very important role in terms of transportation. The intensive use of highways brings traffic growth herewith both for the intercity and urban roads. At this stage traffic capacity of road and safety parameters come forward for the vehicles and drivers navigating in traffic. Within the thesis it will be developed a model on guiding us to select the type of junction which is an important factor affecting the capacity and safety on intercity and urban roads, and support this model with a software in the thesis.In this model, junctions will be reviewed separately by evaluating in terms of capacity and safety, and analyzed according to result whether or not feasible to construct the junction. By carrying out this evaluation, all the grade junction and grade separated junction types which has applications on highways will be included, safety parameters will be reviewed in terms of traffic safety and all costs will be included to the model. As a result, by creating a capacity, safety and economy model it will be targeted to move this model to the computer baseline as a software.Key Words : Capacity, Safety, Cost, Junction, Highway, Software