Yazılım destekli aydınlatma kalitesi ve verimliliği arttırma uygulaması
Lighting quality supported by software and increasing of productivity application
  1. Tez No: 334817
  2. Yazar: MUSTAFA ZEYTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde insanların ortamda bulunan renk sıcaklığı ve aydınlatma düzeyinden psikolojik olarak etkilendikleri, farklı renk ve tasarımdaki ortamlarda bulunan insanların aynı uyaranlara farklı tepkiler verebildikleri bilinmektedir. İnsanların bulunduğu ortamlarda kullanılan aydınlatmanın niteliği büyük önem taşımaktadır. Aydınlatmanın niteliğini belirleyen ana unsurlar, ışık akısının nicel ve nitel özellikleridir. Nicel özellikler; ışık akısı, büyüklüğü ve aydınlık düzeyidir. Nitel özellikler ise, ışığın renk sıcaklığı ve renksel geri verimdir. Bu ana unsurlar dışında parıltı vb. yan unsurlar da mevcuttur.Bu çalışmada; dikkate alınan ortamın renk sıcaklığı ve aydınlatma seviyesi değeri, sensör kullanılarak optimize edilmektedir. Optimizasyonda ölçülen değerler ile veri kümeleri oluşturularak, verimli ve ekonomik tarzda ideal aydınlatmaya yaklaşım hedeflenmektedir. Bu veri kümelerinden yararlanılarak, PIC mikrodenetleyici ve PLC birleşik sistemiyle, renksel ışık ve aydınlatma düzeylerinin, istenilen ayar değerlerine yaklaştırılması amaçlanmaktadır.Bu tez çalışmasında, kullanılan sensörün aydınlatma ortamında bulunduğu pozisyona bağlı olarak aydınlatma kalitesi ve verimdeki değişimin gözlemlenmesi amacıyla, farklı noktalarda ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümler analiz edilerek, en uygun sensör pozisyonu tespit edilmiştir. Ortam aydınlatması için kullanılan set değerlerinin aydınlatma parametrelerine göre tanımlamaları yapılmış ve set değerlerinin daha anlaşılır olmaları sağlanmıştır. PIC mikrodenetleyici kullanılarak tasarlanan analog sayısal dönüşümü kartları ile hem set değeri, hem de sensörden okunan analog gerilim değeri, sayısal veri formuna sokulmuştur. Bu sayısal veriler, PLC cihazı kullanılarak karşılaştırılmış ve her iki veri arasındaki fark, uygulamada kullanılan ışık kaynakları ile telafi edilmiştir. Sensörün gün ışığından da bir gerilim değeri okuması sayesinde enerji tasarrufu sağlanmış olup, ölçülebilir tasarruf oranları elde edilmiştir.Anahtar KelimelerPLC (Programmable Logic Controller) , PIC16F877, aydınlatma otomasyonu, yazılım, renk, ışık
Özet (Çeviri)
It is known that; nowadays, people are effected from colour combination in surroundings and different people make different reactions to the same stimulants. The quality of lighting is quite important in places where people are in. The main characteristics that determine the quality of lighting, are the qualitative or quantitative features of light flow. Quantitative features are being considered as light flow, greatness and lighting level. Qualitative features are colour heat of light and colour return. As well as these main characteristics, there are lateral characteristics such as, luminance etc. Although, there are excellent applications including the ideal quantitative and qualitative characteristics, they cost so much.At this thesis, lighting level and colour heat values are optimized by using a sensor. Data groups are gathered, by measuring the colour heat and lighting level, via a colour sensor. It?s aimed to make colour and lighting level of mediums approach to the desired level by combining these data groups mentioned above, with the PLC and PIC Microprocessors.At this thesis, some measures were done to observe the difference of lighting quality and productivity when the sensor is put to the different positions in lighting area. The best sensor position was gathered by analysing the measures done. Set values, used for lighting, were described according to the lighting parametres and were made more clear to understand. Not only set value but also the analogue voltage value, read from sensor, was formed to digital data by being used the analogue digital transform cards which were designed by PIC microprocessors. These digital datas were compared by using PLC device and the difference between two datas was compansated with the light sources used. Owing to the case that sensor reads day lights, not only was energy saving done but also measurable saving ratios were gathered.Key WordsPLC (Programmable Logic Controller) , PIC16F877, automation of lighting, software, colour, light