Yüksek fırınlarda enerji verimliliğinin incelenmesi
Investigation of energy efficiency in blast furnaces
- Tez No: 334943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin kalkınmasında en önemli parametrelerden biri olan ve enerjiyi yoğun olarak tüketen entegre demir çelik tesislerindeki yüksek fırınlarda enerji tasarrufu olanakları araştırılmıştır. Yüksek fırınlarda kullanılan demir ve karbon esaslı malzemeler fiziksel ve kimyasal olarak incelenmiştir. Ayrıca enerji dengesi oluşturularak, enerji verimliliğini arttırıcı noktalar tespit edilmiştir. Kardemir'de üretilen ürünlerin enerji tüketiminde yüksek fırınlar % 58-60 ile ilk sırada yer aldığı görülmüştür. 1 ton sıvı ham demir için yaklaşık 440 kg kok tüketilmektedir. Ayrıca yüksek fırın enerji dengesi hesapları sonucunda kok tüketiminin 400 kg altına inebileceği görülmüş, teorik hesaplamalar ile gösterilmiştir. Sonuç olarak yapılan tedbirler ile toplam % 4,35 oranında enerji tasarrufu sağlanabileceği görülmüştür.Anahtar Sözcükler : Kardemir, yüksek fırın, enerji verimliliği, enerji tasarrufu.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy-saving possibilities of blast furnaces in integrated iron steel plants where is one of the most important parameters on development of the country and instently consume energy were investigated. Iron and carbon-based materials used in blast furnaces were analyzed physically and chemically. In addition, as creating energy balance, increase of the energy efficiency have been identified the points. Blast furnaces have obsorved the first place with 58-60% in the energy consumption of the products manufactured in Kardemir. 1 ton coke is consumed approximately 440 kg for liquid crude iron. In addition, as a result of blast furnace energy balance calculations coke consumption may land under 400 kg was seen and demonstrated by theoretical calculations. As a result, energy savings 4.35% of the total can be achieved by the measures.Keywords : Kardemir, blast furnace, energy efficiency, energy-saving.