Ağaç meyvelerinin hasat işleminde kullanılan gövde sarsıcı ve ağaç üzerinde oluşan titreşimlerin belirlenmesi
Specification of vibrations occuring on a tree and a trunk shaker used in harvesting process of tree fruits
  1. Tez No: 334942
  2. Yazar: AHMET EMRAH ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mekanik hasat, teknolojinin gelişmesine paralel olarak hızla gelişmekte ve tarım sektöründe çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu çalışmada, mekanik hasat yöntemlerinden olan gövde sarsıcı ile hasat işleminde ağaç üzerinde ve gövde sarsıcı üzerinde oluşan titreşim değerleri belirlenmiştir. Çalışma iki farklı bölgede ve ilde bulunan bahçelerde yapılmıştır. Ölçümler 4 farklı ağaç çeşidinde yapılmıştır. Yalova ilinde; Yalova 1, Yalova 4 ve Serr ceviz ağacı çeşitlerindeki titreşim değerleri belirlenmiştir. Gaziantep ilinde yapılan çalışmada Kırmızı fıstık ağacı çeşidine ait titreşim değerleri belirlenmiştir. Yapılan ölçümlerde ağaç üzerinde 4, gövde sarsıcı üzerinde 3 olmak üzere toplam 7 nokta seçilmiş ve bu noktalarda titreşim sırasında oluşan ivme, hız ve yer değiştirme değerleri belirlenmiştir. Ayrıca gövde sarsıcıaracın rölanti halde çalışırken oluşan titreşim değerleri de tespit edilmiştir. Sonuç olarak, rölanti halinde çalışan gövde sarsıcı da yapılan ölçümlerde her iki ilde edilen değerlerin birbirine yakın değerler olduğu belirlenmiştir. Gövde sarsıcı ağaçlara bağlıyken yapılan ölçümlerde en yüksek ivme ve hız değerine Serr çeşidi ceviz ağacının ana dal üst kısmında rastlanmıştır. En yüksek yer değiştirme değerine ise Yalova 4 çeşidi ceviz ağacının ana dalında rastlanmıştır. Ölçümlerde en düşük değerlerin genellikle kabin ve koltukta ölçülen değerler olduğu belirlenmiştir.Anahtar Sözcükler : Gövde sarsıcı, hasat, mekanik sarsıcı, titreşim, ivme, hız, yer
Özet (Çeviri)
Mechanical harvesting has been rapidly developing in parallel with technological advancement, and has been providing great convenience in agricultural sector. In this study, vibration values that have formed on a tree and a trunk shaker during harvesting process with trunk shaker, which has been a mechanical harvesting method, have been specified. The study has been performed in gardens situated in two different regions and provinces, and measurements have been carried out on 4 different kinds of trees. In the study in Yalova province, vibration values of Yalova 1, Yalova 4 and Serr kinds of walnut trees have been stated. In Gaziantep province, vibration values of red pistachio tree have been specified. The measurements have been performed by selecting totally 7 measurement points, 4 of which have been on the trees and 3 of which have been on the trunk shaker, and acceleration, velocity and displacement values that have occurred on the measurement points during thevibration process have been identified. In addition, vibration values of the trunk shaker which has worked in idle mode have been specified. As a result, in the measurements performed on the trunk shaker which has worked in idle mode, it has been stated that the values which have been obtained from each provinces have been close to each other. In the measurements which the trunk shaker has been attached on the tree, maximum acceleration and velocity values have been encountered on upper part of main branch of the Serr kind of walnut tree. Maximum displacement value has been come across on main branch of Yalova 4 kind of walnut tree. Also, it has been detected that minimum measurement values have usually been the values that have been measured on trunk shaker?s cabin and trunk shaker?s seat.Keywords : Trunk shaker, harvest, mechanic shaker, vibration, acceleration, velocity, displacement