Öklid uzaylarının r-helis alt manifoldları üzerine
On the r-helix submanifolds of euclidean spaces
- Tez No: 334989
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, ileri bölümlerde gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, helis hiperyüzeyleri ve özel eğriler arasındaki bağlantılar verilmiştir.Dördüncü bölümde, r-helis hiperyüzeyler ve özel eğriler arasındaki bağlantılar verilmiştir.Beşinci bölümde, ?? deki r-helis alt manifoldlar ve r-helis alt manifoldlarda bazı özel eğriler incelenmiştir.Son bölümde, f-eikonal helis alt manifoldlar ve f-eikonal helis eğrileri incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : r-Helis alt manifold, f-eikonal helis alt manifold, f-eikonal helis egrisi, Slant helis, Geodezik e º gri, Asimptotik e º gri, E º grilik Áizgisi
Özet (Çeviri)
This thesis comprises six chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some basic definitions and theorems which are needed in the next chapters are given.In the third chapter, the relations between helix hypersurfaces and special curves are given.In the fourth chapter, the relations between r-helix hypersurfaces and special curves are given.In the fifth chapter, r-helix submanifolds in ?? and some special curves on these manifolds are investigated.In the last chapter, f-eikonal helix submanifolds and f-eikonal helix curves are investigated.Key Words : r-Helix submanifold, f-eikonal helix submanifold, f-eikonal helix curve, Slant helix, Geodesic curve, Asymptotic curve, Line of curvature