Belirlenen av sorumluluk sahasında hava savunma görevinin doğrusal olmayan programlama yöntemiyle modellenmesi ve eniyilenmesi
Modelling and optimizing the air defence task in designated fighter area of responsibility by non-linear programming
- Tez No: 335012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Türk Hava Kuvvetleri'nin harekat kabiliyetine katkıda bulunmak amacı ile, modern hava savunma unsurları oluşumu içerisinde, özellikle gerginlik durumlarında ulusal olarak önceden belirlenmiş sahalarda av önleme uçaklarının en etkin havada kalış sürelerini belirlemeyi, en yükseğe çıkarmayı, yani maksimize etmeyi, eniyileme problemlerindeki uygulamalardan yararlanarak ortaya koymaktadır. Kısaca, belirlenen bu görev için personel planlaması yapılacaktır.Eldeki kaynakların en iyi biçimde kullanılması yöneylem araştırması kapsamında ikinci dünya savaşından beri öncelikle askeri planlama sorunlarının çözümünde ortaya çıkmıştır. Kısıtlı kaynaklar ne kadar iyi planlanarak kullanılırsa o kadar etkin bir sonuç ortaya çıkacaktır. Askeri havacılıkta harbe hazırlık en önemli unsurdur. Bu noktada havada kalışı maksimize ederken aslında harbe hazırlığı da eniyilemiş oluruz. Günümüzde ticari alanda havacılıkla ilgili yapılan eniyileme çalışmalarından farklı olarak burada maliyeti azaltmak birinci öncelik olmayacaktır.Ek olarak, bir savaş pilotu olarak, hava savunma oluşumu ile ilgili kendi eğitimim ve tecrübelerimden de yararlanarak, hava savunmasının genel hatlarını bu çalışmamda anlatacağım.Askeri uçakların harekat kabiliyetlerini eniyileme problemlerinin çözümünde birçok yöntem kullanılmaktadır. Burada hava savunma uçaklarının en etkin biçimde havada kalışını maksimize etmek için ben, doğrusal olmayan programlama yöntemini seçtim. Uçuş emniyet kuralları kapsamında uçuşlar arası pilot dinlenme zamanları, filolardaki dinlenme yeri kapasiteleri, görev yoğunluğu sebebiyle pilotun uçuş esnasında performansının düşmesi ve ilerleyen günlerde daha az uçuş zamanına sahip olan pilotun seçilmesi gibi etkenler göz önüne alınarak problem çözülmeye çalışılacaktır.Ayrıca araştırmamda, yukarıda bahsettiğim problem için model kurup çözüm oluşturmaya ve uygulama olarak bir yazılım ile koşturulmasını gerçekleştirmeye çalışacağım. Çıkan sonuçlara göre değerlendirmeler yapıp, gelecek çalışmalara önerilerde bulunacağım.
Özet (Çeviri)
This paper presents determining and maximizing the most efficient flight time of the intercept aircrafts in areas designated nationally in modern air defence assets concept, especially at high tension situations with the help of applications at optimization problems, to contribute to the operational ability of Turkish Air Force. Briefly, I will plan vehicle and personnel for that specified mission.In the context of the on-hand resources for the best use in case of operations research since the second world war, firstly emerged in the solution of problems of military planning. How limited resources are used by good planning it is so effective results emerge. Combat readiness is the most important element in military aviation. At this point when we are maximizing the flight time we are maximizing the combat readiness basicly. Different from the optimizing works in todays commercial aviation area, here minimizing the cost is not the first priority.Additionally, as a fighter pilot I will describe the air defence concept in general by the help of my experiences and education.There are many methods for the solution of optimizing problems in the operational ability of military aircrafts. In this case, I have chosen the non-linear programming method for maximizing the most efficient flight time of the air defence aircrafts. Under coverage of flight safety rules such factors as, the pilot resting time between flights, resting place capasity of squadron, decreasing of the pilot performance because of task saturation, and selecting the pilot that has lower flight time by the days in progress will be taken into consideration for solution.Besides, I will try to assemble a model and run it in a software program, for the solution of that problem in my research. According to the resulting of conclusions and assessments I will give suggestions for future studies.