Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin uzay politikaları ve Türkiye'nin uzay stratejisi
Space polıcıes of the developed and developıng countrıes and Turkey's space strategy
- Tez No: 335013
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uzay bilim ve teknolojileri sağlamış olduğu sınırsız erişim imkânı ile artık sadece dünya ile sınırlı kalmayıp evrende çeşitli araştırma ve keşiflerin yapılmasını olanaklı kılmaktadır. Aynı zamanda uluslararası platformda söz sahibi ve gelişmiş olan birçok ülke uzay imkân ve kabiliyetlerini geliştirmek adına çalışmalar, yatırımlar ve işbirlikleri yapmaktadırlar. Bu doğrultuda da ulusal uzay programlarını olmayanlar oluşturmaya olanlar ise geliştirmeye çabalamaktadırlar.Uzay bilim ve teknolojilerinin getirmiş olduğu faydaların bilincinde olan ülkeler uzay faaliyetlerine yoğunluk vermektedirler. Ancak uzay faaliyetlerinin daha planlı ve belirli amaçlar doğrultusunda yapılabilmesi için ulusal uzay politikasının da belirlenmesi gerekmektedir. Günümüzde ulusal uzay politikalarını belirlemek adına bu alanda gelişmek ve söz sahibi olmak isteyen ülkeler bazı yapılanmalara gitmektedirler.Tez çalışmamda her geçen gün kullanım alanı genişleyen uzay, uzaya ilişkin söz sahibi ülkelerin kabiliyetleri ve bu konuda bu ülkelerin mevcut faaliyet ve politikaları hakkında araştırmalar yapılmıştır. Aynı zamanda bu ülkelerin geçmişte yapmış oldukları uzay faaliyetleri de araştırılmıştır.Bu yüksek lisans tezinin yazılma amacı öncelikle dünyada uzay alanında gelişmiş ve gelişmeye yüz tutmuş ülkelerin uzay faaliyetlerini, uzay imkân ve kabiliyetlerini ve uzay programlarını inceleyip devamında uzay alanını Türkiye açısından değerlendirmek, yapılmış ve yapılmakta olan çalışmaları incelemek ve gelecekte nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini belirlemektir.Gelişmiş devletlerarasında yer alabilmek için uzay sektörünün önemi her geçen gün daha iyi kavranmaktadır. Bunun için son yıllarda Türkiye'de hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de sivil sektör uzay çalışmalarına ağırlık vermektedirler. Bu alanda yeni projeler yapılmakta ve uzay teknolojilerinin geliştirilebilmesi için imkân ve kabiliyetleri olan ülkelerle işbirlikleri yapılmaktadır.Tez çalışmamın ikinci bölümünde dünyada geçmişten günümüze uzay çalışmalarının tarihi gelişimine yer verilmiştir.Tez çalışmamın üçüncü bölüm ve sekizinci bölümleri arasında ABD, Çin, Avrupa Birliği, Rusya, Kanada ve İran uzay çalışmaları ve politikaları incelenmiştir.Dokuzuncu bölümde ise Türkiye'de geçmişten günümüze yapılan uzay faaliyetleri kronolojisi incelenmiş, yürütülmekte olan faaliyetler ve proje aşamasındaki çalışmalardan bahsedilmiştir.Sonuç bölümünde ise Türkiye'nin uzay stratejisinin nasıl olması gerektiği konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Space science and technologies have allowed us not only unlimited access to the World, but also have made it possible to much research leading to discoveries about the World and the universe. At the same time, many developed countries continue to develop advanced space capabilities and opportunities, making investments for that purpose and collaborating with other space-capable countries. Meanwhile countries without significant national space programs are trying to create such programs and develope their space capabilities.Countries which are aware of the benefits of the space science and technologies are increasing the intensity of the space activities. But in order to have a more planned and focused strategy, a national space policy needs to be put forth first. Today, countries which are trying to thrive in this area and want to reach a certain capability level in this platform are developing their infrastructure and other works towards that end.In my thesis work, some exposure is made about the expanding use of space, about the capabilities of the countries which have a say in the field of space and about their current activities and their policies.The aim of this thesis is primarily to review the space activities of the developed and developing countries and their space opportunities and their space capabilities in the space industry. Then we evaluate the space field in regard to Turkey, examine the work that has been under development, and finally, what should be the space strategy of Turkey be in the future.The importance of the space sector to qualify for a place among the developed countries is better understood each passing day. For this reason, both The Turkish armed forces and the civilian sector in the country have been increasing their space efforts in recent years. There are some new projects in the space industry which also include collaboration with countries that have space capabilities.In the second section of my thesis work, we examine the development of space activities in the World from past to the present.From the third section to the eighth, we surveyed the space activities and space policies of The United States of America, China, The European Union, Russia, Canada and Iran.In the ninth chapter, we report on the space activities chronology of Turkey from past to the present, including the ongoing activities and initial phases of proposed project studies.In the last section, we take up a national space strategy for Turkey and how it should take shape.