Yeşil mercimek (Lens culinaris Medik.) ununun kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri) balığı yemlerinde kullanımının gelişim üzerine etkileri
Useing of lentil (Lens culinaris Medik.) as swordtail (Xiphophorus helleri) meal and effect of growth
  1. Tez No: 335213
  2. Yazar: ASİYE NUR SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada yeşil mercimek (Lens culinaris Medik.) ununun kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri) balığı yemlerinde kullanımının gelişme üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme başlangıç ağırlıkları ortalama 0,09±0,05gr olan toplam 270 adet kılıçkuyruk balığı rasgele üç guruba üçer tekrarlı olacak şekilde dağıtılmıştır. Balıklar %10 ve %20 oranında yeşil mercimek unu içeren ve yeşil mercimek unu içermeyen kontrol gurubu yemlerle 4 ay beslenmiştir. Canlıların deneme sonundaki ağırlıkları sırasıyla (%10, %20 ve kontrol) 1,05±0,5gr, 0,96±0,4gr ve 0,97±0,4gr olmuştur. Guruplar arasında istatistiki bir fark gözlemlenmezken (P>0.05) en iyi büyümenin yem dönüşüm oranı açısından birinci ve üçüncü gurupta, spesifik büyüme oranı açısındansa ikinci gurupta gerçekleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using of lentil as swordtail meal and observe effects of growth. 270 swordtail juveniles which were 0,09±0,05g average weight stocked 3 groups and 3 replicates randomly. Fish are fed containing 10%, 20% lentil meal and control group (containing fish meal) for 4 months. At the end of this study, average weights determined 1,05±0,5g, 0,96±0,4g and 0,97±0,4g respectively. There is no significant statistical difference between groups (P>0.05) and first and third groups had been most useful meal but second group gave better result in terms of SGR.