İzmir Körfezi'nde tirsi balığı (Sardinella aurita Valenciennes, 1847)'nın büyüme özellikleri
Round sardinella (Sardinella aurita Valenciennes, 1847) species growth characteristics from Izmir Bay
  1. Tez No: 335214
  2. Yazar: AHMET ÇAĞLAR GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nde dağılım gösteren Sardinella aurita türünün büyüme özellikleri ve büyüme parametrelerinin saptanması amaçlanmıştır. Örneklemeler Kasım 2012 - Mart 2013 dönemi boyunca İzmir Körfezi?nden gırgır ağları ve sade ağlar ile yakalanmıştır. 362 bireyin, I ile III yaşları arasında dağılım gösterdikleri ve en fazla bireyin %47 ile I yaş grubuna ait olduğu saptanmıştır. Kondüsyon faktörü Kasım (0,96) ayında en yüksek, Ocak (0,734) ayında ise en düşük değerde hesaplanmıştır. Boy -Ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W= 0,0009*L3,778 olarak bulunmuştur. S.aurita İzmir Körfezi'nde kış sonu ve ilkbahar periyodunda üremektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sardinella aurita species growth characteristics and parameters were studied from Izmir Bay. Samplings were conducted between November 2012 to March 2013 with purse seine and gillnets. Most of the samples were with 47 % at age I and the ages differed between I and III: the highest estimated condition factor was in November (0.960) and the lowest was in January (0.734). The weight- length relation was estimated W=0.0009*L3.778 for every individual. S. aurita spawns at the end of the winter and during spring period in Izmir Bay.