Gratzel Tipi güneş hücresi benzotiyadiazol türevi boyar madde sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of benzothiadiazole derivative dyes for Gratzel Type solar cell
  1. Tez No: 335218
  2. Yazar: MESUDE ZELİHA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans tezinde boya ile duyarlaştırılmış güneş hücrelerinde kullanılmak üzere iki adet benzotiyadiazol türevi donör-akseptör tipi ve yarıiletken özellik gösteren organik madde sentezlenmiştir. Bileşiklerin, 1H NMR, 13C NMR, döngüsel voltammetri (CV) ve kızıl-ötesi spektrofotometresi (IR) ile karakterizasyonları yapıldıktan sonra FTO/TiO2/Organik Boya/Redoks Çifti/Pt-FTO diziliminde hücreler hazırlanmıştır. Sentezlenen bileşikler; 3-[4-(5-{7-[5-(4-{bis[4-(hekziloksi)fenil]amino}fenil)-4-hekzil-2-tienil]-2,1,3-benzotiyadiazol-4-il}-3-hekzil-2-tienil)fenil]-2-siyanoakrilik asit (MZ-255), ve 3-(5'-{7-[5-(4-{bis[4-(hekziloksi)fenil]amino}fenil)-4-hekzil-2-tienil]-2,1,3-benzotiyadiazol-4-il}-3'-hekzil-2,2'-bitien-5-il)-2-isosiyanoakrilik asit (MZ-259) olarak isimlendirilmiştir. Bu bileşiklerden hazırlanan akım-voltaj (I-V) karakterizasyonu ve anlık fotonun akıma dönüşüm verimliliği (IPCE) performansı belirlenmiştir. Hücrelerin verimleri %3,16 (MZ-255) ile %3,81 (MZ-259) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis two benzothiadiazole derivatives behaving organic semiconductor with donor-acceptor property organic semiconductor compounds have been synthesized to be used in dye sensitized solar cells. They are characterized via 1H NMR, 13C NMR, cyclic voltammetry and infrared spectrophotometer and then DSSCs were fabricated FTO/TiO2/Organic Dye/ Redox Couple/Pt-FTO. The synthesized compounds are named as; 3-[4-(5-{7-[5-(4-{bis[4-(hexyloxy)phenyl]amino}phenyl)-4-hexyl-2-thienyl]-2,1,3-benzothiadiazol-4-yl}-3-hexyl-2-thienyl)phenyl]-2-cyanoacrylic acid (MZ-255) and 3-(5'-{7-[5-(4-{bis[4-(hexyloxy)phenyl]amino}phenyl)-4-hexyl-2-thienyl]-2,1,3-benzothiadiazol-4-yl}-3'-hexyl-2,2'-bithien-5-yl)-2-isocyanoacrylic acid (MZ-259). Cell performances of these compounds are investigated via current-voltage (I-V) characterization and incident photon to current conversion efficiency (IPCE) characterization. Cell efficiencies are 3.16% for MZ-255 and 3.81% for MZ-259.