Pulmoner emboli şüphesi olan hastalarda TC-99M MAA ile planar görüntüleme ve üç boyutlu görüntüleme sağlayan SPECT değerlendirmesi
Suspected pulmonary embolism in patients with TC-99M MAA planar imaging and providing three-dimensional SPECT imaging assessment
- Tez No: 267917
- Danışmanlar: PROF. DR. MURATHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pulmoner emboli (PE) sık ve potansiyel olarak fatal seyretmekle birlikte uygun ve etkin tedavi ile yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Doğru teşhis ve tedavi ile mortalite belirgin olarak düşmektedir. Klinik değerlendirme, D-dimer testi, alt ekstremite venöz tromboz araştırması, ventilasyon/perfüzyon sintigrafisi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile tanı konmaktadır. Çalışmamızın amacı PE şüphesi olan olguların iki boyutlu planar perfüzyon sintigrafisi ile üç boyutlu single photon emisson computed tomography (SPECT) perfüzyon görüntülerini karşılaştırmak ve prospective investigative study of acute pulmonary embolism diagnosis (PISAPED) kriterlerine göre değerlendirildiğinde PE tanısındaki yerini araştırmaktır.PE ön tanılı, klinik olarak orta-yüksek olasılıklı 53 olgu (18 erkek, 35 kadın; ort.X±Y yaşında) çalışma grubunu oluşturdu. Çok kesitli bilgisayarlı tomografi anjiografi (ÇKBTA) pozitif olanlar ile ÇKBTA kuşkulu veya tanısal olmayan ancak ventilasyon/perfüzyon (V/P) sintigrafisi, laboratuvar bulguları ve klinik takip sonucu PE olarak kabul edilen hastalar ?PE pozitif? kabul edildi. ÇKBTA tetkikinde PE ile uyumlu dolma defekti olmayanlar veya ÇKBTA kuşkulu ya da tanısal olarak değerlendirilmeyen ancak diğer yöntemler ile PE lehine bulgu saptanmayan hastalar ?PE negatif? olarak kabul edildi. Perfüzyon çalışmaları Teknesyum-99m makroagrege albuminin (99mTc-MAA) intravenöz enjeksiyonu sonrası yapıldı. Çift detektörlü gama kamera ile planar görüntüler alındı. Takiben SPECT ve düşük doz bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri alındı. Planar perfüzyon görüntüleri ve atenuasyon ile scatter düzeltmesi uygulanan SPECT görüntüleri görsel olarak değerlendirildi. Perfüzyon görüntüleri akciğer grafisi ve BT görüntüleri ile birlikte PISAPED'e göre sınıflandırıldı. Çalışmada istatistiksel veriler ortalama±standart sapma olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a potentially and often fatal disease. Appropriate and effective treatment methods improve the chances of life. The true diagnosis and treatment methods reduce the rates of mortality. Diagnosis of PE is established by clinical evaluation, D ?dimer test, assessment of lower extremity venous thrombosis, ventilation/perfusion (V/P) scintigraphy and computed tomography (CT) angiography.The objective of this study is to compare the images of 2D perfusion scintigraphy with the images of 3D single photon emission tomography (SPECT) perfusion and to research its importance on PE diagnosis when assessed according to the prospective investigative study of acute pulmonary embolism diagnosis (PISAPED) criteria, as well.Study group included 53 patients (18 males, 35 females; mean age±sd: 58,6±16) prediagnosed with median and high probability. ?PE positive? was accepted in the patients with positive multidetector CT angiography (MDCTA) and MDCTA suspected/nondiagnostic results with V/P scintigraphy, laboratory findings and clinical follow were adopted as PE. The patients without PE compatible filling defect and those suspected/nondiagnostic results without any supporting laboratory and clinical findings were accepted as ?PE negative?. Perfusion studies were carried out after intravenous injection of technetium-99m macroaggrege albumin. Planar images were taken with double detector gamma cameras. Following this, SPECT and low dose CT images were taken. Planar and SPECT images with scatter cand attenuation correction were visually assessed. Perfusion images, lung graphs and low dose CT images were classified according to PISAPED. The results were determined as mean ± standard deviation.