Nerium oleander distilatının yüksek kolesterollü diyet uygulanmış ratların karaciğer dokularındaki gen ifade düzeylerine etkisinin mikroarray yöntemi ile araştırılması
The investigation of the effect of Nerium oleander ditillate on tgene expression in the liver of rats fed with high cholesterol diet using microarray method
  1. Tez No: 335305
  2. Yazar: BURCU ASENA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanda eritrositler dışında bütün hücreler tarafından sentezlenebilen kolesterol, oldukça önemli bir biyolojik moleküldür ve miktarı çeşitli mekanizmalarla kontrol edilir. Bu çalışmada, yüksek kolesterollü diyet ve kolesterole etki ettiği düşünülen Nerium oleander (NO, zakkum) yapraklarından elde edilen distilatın rat karaciğerinde gen ifade düzeylerine etkisi mikroarray teknolojisi ile araştırılmıştır. Çalışmada, normal diyet grubu (ND), kolesterol diyet grubu (KD) ve zakkum distilatı ve kolesterol kombine diyet uygulanan grup (ZKD) olmak üzere üç farklı rat grubu kullanılmıştır Bu diyetler uygulandıktan sonra sakrifiye edilmiş ratların karaciğer dokuları hazır olarak temin edilmiştir. Karaciğer dokusunda gerçekleşen toksikolojik ve metabolik yolların ilişkili olduğu genlerin ifadesi Affymetrix GeneChip® Rat Genome 230 2.0 array çipi kullanılarak ve sonrasında Affymetrix® Arrays Partek® Genomics Suite? 6.6 programı ile analiz edilerek belirlendi. Analiz sonuçlarına göre, yüksek yağlı diyet rat karaciğerinde 3000?e yakın genin ekspresyon seviyelerinde değişimlere neden olmuştur. Ayrıca CYP39A1, SOAT1, SC4MOL genleriyle birlikte kolesterol metabolizmasıyla ilgili 46 adet gende ekspresyon değişiklikleri saptanmıştır. KD grubunda ifadeleri artan ya da azalan bazı genlerin düzeylerinin, yüksek yağlı diyet ve Nerium oleander distilatı birlikte uygulanan ZKD grubunda normal diyet uygulanmış ND grubundakilere daha yakın olduğu bulunmuştur. Bulgular, Nerium oleander distilatının yüksek yağlı diyetin etkisini düşürücü bir gıda ek maddesi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In humans, cholesterol is synthesized by all cells except red blood cells, a significant amount of the biological molecule and is controlled by a variety of mechanisms. In this study, high-cholesterol diet and cholesterol are thought to influence the level of gene expression in the liver of rats Nerium oleander (NO, zakkum) effect of distillate obtained from the leaves was investigated by microarray technology. In this study, the normal diet group (ND), cholesterol diet group (KD) and oleander Distillate and cholesterol in your diet combined group (ZKD) group of rats were used in three different. These diets of rats were sacrificed and liver tissues after the application is provided as a ready. Toxicological and metabolic pathways that occur in liver tissue is associated with the expression of genes using Affymetrix GeneChip ® Rat Genome 230 2.0 array chip, and then were analyzed by Affymetrix® Arrays Partek® Genomics Suite? 6.6 program. According to the results, high-fat diet led to changes in levels of expression of the gene rat liver 3000. In addition, CYP39A1, SOAT1, SC4MOL gene expression changes in 46 genes related to the metabolism of cholesterol were. In addition, CYP39A1, SOAT1, SC4MOL gene expression changes in 46 genes related to the metabolism of cholesterol were determined. Increasing or decreasing the levels of expression of certain genes in the KD group, along with high-fat diet, and Nerium oleander distillate the ZKD group is closer to the normal diet of group ND was applied. The findings lowering effect of Nerium oleander distillation is a food with high fat diet may indicate additional item.