Rough küme teorisinde topolojik yapılar
Topological structures in rough set theory
  1. Tez No: 335338
  2. Yazar: NAİME TOZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tezde kullanılan kavramların literatür bilgileri verildi. İkinci bölümde; belirsizliğe iki farklı matematiksel yaklaşım olarak verilen rough küme teori ve soft küme teori ile ilgili temel kavramlar ve bazı özellikler verildi. Üçüncü bölümde; soft örtü yaklaşım uzayında rough küme tanımı, bazı yeni kavramlar ve temel sonuçlar verildi. Ayrıca, soft örtü yaklaşım uzayında topoloji kurma yöntemleri incelendi. Soft örtü alt yaklaşım ve iç operatörü arasındaki ilişki ve soft örtü üst yaklaşım ve kapanış operatörü arasındaki ilişki incelendi. Son olarak, soft örtü yaklaşım uzayının özel bir hali ve soft örtü üyelik fonksiyonu kavramı verildi. Dördüncü bölümde; soft örtü yaklaşım uzayında rough küme üzerinde bir topoloji kuruldu ve bu topolojiyle ilgili bazı temel kavramlar incelendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections. In the first section; literature knowledges of concepts used in thesis were given. In the second section; the basic concepts and some properties about rough set theory and soft set theory which have been given as two different mathematical approaches to vagueness were given. In the third section; the definition of rough set, some new concepts and basic results in the soft covering approximation space were given. Also, methods to construct the topology in the soft covering approximation space were investigated. The relationship between the soft covering lower approximation and the interior operator and the relationship between the soft covering upper approximation and the closure operator were investigated. Finally, a special case of the soft covering approximation space and the concept of soft covering membership function were given. In the fourth section; a topology was constructed on rough set in the soft covering approximation space and some basic concepts about this topology were investigated.