Bozdağlar masifindeki (Konya Kuzeyi) kıvrımların geometrik ve oluşum mekanizması açısından sınıflaması
Classification of folds in Bozdağlar massif (North of Konya) based on their geometry and formation mechanism
  1. Tez No: 335352
  2. Yazar: MELİKAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Bozdağlar masifindeki deforme kayaçlarda gözlenen (Konya Kuzeyi) kıvrımların geometrik sınıflamaları ve oluşum mekanizması açısından birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma alanının tektono-stratigrafisi, Permiyen-Kretase yaşlı Otokton kayaçlar, Mesozoyik yaşlı Ofiyolit ve Ofiyolitli karışık, Silüriyen-Kretase yaşlı Ladik metamorfitleri, Mesozoyik yaşlı Altınekin metamorfitleri ve Miyosen-Kuaterner yaşlı örtü kayaçlardan oluşmaktadır. Altınekin, Meram-Dereköy ve Sarayönü bölgelerinde toplamda 100?e yakın kıvrım analiz edilmiş ve eğim izogonları sınıflaması (Ramsey,1967), kanatlar arası açıya göre (Fleuty,1964) sınıflama yapılmıştır. Dikey kalınlık grafikleri oluşturulan kıvrımlar için yassılma oranları hesaplanmıştır. Çalışma alanlarında yapılan geometrik sınıflamalarla, bölgede yassılmış paralel kıvrımların egemen olduğu ve kompetent tabakaların sınıf 1C, inkompetent tabakaların sınıf 2 ve sınıf 3 türü kıvrımlar oluşturacak şekilde kıvrımlandıkları görülmüştür. Altınekin bölgesindeki yassılmış sınıf 1C türü kıvrımlara ait yassılma oranları (?2/?1)1/2 kompetent (dayanımlı) tabakalar için 0.3-0.9, inkompetent (dayanımsız) tabakalar için 0.5-0.9 aralığındadır. Meram-Dereköy bölgesindeki yassılmış sınıf 1C türü kıvrımlara ait yassılama oranı (?2/?1)1/2 kompetent tabakalar için 0.5-0.7 aralığındadır. Sarayönü bölgesindeki yassılmış sınıf 1C türü kıvrımlara ait yassılma oranı (?2/?1)1/2 kompetent tabakalar için 0.1-0.9 aralığındadır. Yapılan Fleuty sınıflamasına göre ise yassılma oranlarıyla paralellik gösterir şekilde kıvrımların, Altınekin bölgesinde açık, dar ve sıkışık kıvrım, Meram-Dereköy bölgesinde dar, sıkışık kıvrım, Sarayönü bölgesinde ise açık kıvrım, dar kıvrım ve sıkışık kıvrım oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is aimed to make geometrically classification and find formation mechanism of mesoscopic folds of that are occur in Bozdağlar Massif and to compare them. The Bozdağlar Massif, tectonostratigraphically is consisting of, from bottom to the top, Permian-Cretaceous autochthonous rocks of Gökçeyurt group, Mesozoic ophiolite and ophiolitic mélange, Silurian-Cretaceous Ladik Metamorphites and Mesozoic Altınekin Metamorphites. The massif is covered by Miocene-Quaternary un-metamorphosed rocks. In the context of the study, nearly a hundred mesoscopic folds were analysed in the Altınekin, Meram-Dereköy and Sarayönü areas. The folds are classified according to the dip isogons method (Ramsay, 1967) and their interlimb angles (Fleuty, 1964). The orthogonal thickness graphs of folds were constructed and the flattening ratios were calculated. As a result, it is found that the flattened parallel folds (Class 1C) are dominant structures in the deformed rocks of the Bozdağlar Massif. The folds in the competent rocks are generally the Class 1C, whereas the folds of intervening incompetent rocks are Class 2 and Class 3. Flattening ratios (?2/?1)1/2 of Class 1C folds of Altınekin area are 0.4-0.9 for competent rocks and 0.7-0.9 for incompetent rocks. In the Meram-Dereköy area these ratio are between 0.5 to 0.9 for folds in the competent rocks. The Class 1C folds that are observed in the vicinity of the Sarayönü area show 0.1 to 0.9 flattening value. According to the Fleuty classification the folds are open-close-tight, close-tight and open to tight for Altınekin, Meram-Dereköy and Sarayönü area, respectively.