Çok kriterli karar verme tekniği kullanarak enerji nakil hattı (ENH) güzergah seçimi
The power transmission line (PTL) routing selection using multi criteria model
  1. Tez No: 335378
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAŞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde artan elektrik enerjisi tüketimine cevap verebilmek için yeni enerji nakil hatlarının tesisi ve güzergâhlarının belirlenmesi büyük önem kazanmıştır. Yerleşim alanlarının büyümesi, tarım arazilerinin azalması, çevre bilincinin artması ve ekonomik kaygıların gittikçe çoğalması sonucunda enerji nakil hatlarının tesis edilmesi optimum güzergahın bulunmasını zorunlu hale getirmiştir. Teknoloji ve yeni tekniklerin işin içerisine katılması, ENH?larının güzergah optimizasyonunda kolaylıklar sağlamaktadır. Yeni teknoloji ve teknikler ise, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), uydu görüntüleri, çok kriterli karar verme teknikleri olarak sıralanabilir. Bir ENH güzergah tespitinde mühendislik, coğrafi yapı, doğal çevre gibi pek çok alanların parametreleri kullanılmaktadır. Kullanılan parametre sayısı arttıkça da doğru sonucun elde edilebilmesi için optimizasyon teknikleri kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında çok kriterli karar verme teknikleri yardımıyla ENH güzergah optimizasyonu iki ayrı uygulama üzerinde gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon için Çok Kriterli Karar Verme Tekniklerinden AHP yöntemi kullanılmıştır. AHP yönteminin uygulanabilmesi için gerekli anket çalışmasında Delphi Process Tekniği kullanılmıştır. Ayrıca üzerinde araştırma yapılan ilk örnek için MatLAB?de yazılan yazılım yardımıyla optimizasyon yapılarak AHP?den elde edilen optimizasyonun sağlaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, to be able to respond increased consumption of electrical energy, installation of the new power transmission lines and determination of the power line routes have gained great importance. As a result of the growth of residential areas, the reduction of agricultural land, increasing of environmental awareness, and proliferation of economic concerns, installation of overhead transmission lines has become mandatory finding the optimum route. Participation in the work of new techniques and technology, route optimization of energy transmission lines provides the conveniences. And also, the new technology and techniques can be sorted as Geographic Information Systems, satellite images, Multi Criteria Decision Making Techniques. Parameters of many fields such as engineering, geographical structure and the natural environment have been used to determinate the power transmission line routes. Optimization techniques have become a necessity in order to achieve the right results, due to the increasing of the number of parameters. This thesis, with the help of Multi Criteria Decision Making Techniques route optimization of energy transmission lines carried out on two separate applications. AHP method that is one of the Multi-Criteria Decision Making Techniques was used for optimization. To apply AHP method, Delphi Process technique was used in the the required survey work. In addition, for the the first research sample, ensuring of optimization obtained from AHP was carried out by performing the optimization with the help of software written in MatLAB.