Genelleştirilmiş k-Fibonacci ve k-Lucas sayılarının yeni bir ailesi
A new family of the generalized k-Fibonacci and k-Lucas numbers
  1. Tez No: 335377
  2. Yazar: AYŞE ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmamda öncelikle , Moawwad El Mikkawy ve Tomohiro Sogabe tarafından Fibonacci sayılarının yeni bir ailesi olan, k-Fibonacci sayılarının yeni bir ailesi tanımlandı ve bu tanımdan faydalanılarak Lucas sayılarının yeni bir ailesi olan , k-Lucas sayılarının yeni ailesi elde edildi. Bu yeni aileden yararlanılarak k-Fibonacci ve k-Lucas sayıları için yeni bir aile tanımlandı. Ardından bu sayılar için çeşitli teoremler ve özdeşlikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study , first the A new family of k-Fibonacci numbers were defined as a new family of the Fibonacci numbers by Mowwad El-Mikkawy and Tomohiro Sogabe. Using this definition , A new family of k-Lucas numbers were obtained as a new family of Lucas numbers. We have using this new family , A new family of k-Fibonacci and k-Lucas numbers and were defined. Finally , for a new family of k-Fibonacci and k-Lucas numbers and some theorem and identities were obtained by Binet Formula and some important properties.